USA: inflacja bazowa bez zmian

opublikowano: 11-12-2019, 14:44

Kluczowy wskaźnik dynamiki cen w USA nie zmienił się w listopadzie, co wzmacnia przekonanie o powstrzymaniu się Fed od zmiany stóp.

Wskaźnik inflacji bazowej, który nie uwzględnia cen żywności i energii, pokazał drugi miesiąc z rzędu wzrost o 0,2 proc. w listopadzie i o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, poinformował Departament Pracy. Dane są zgodne z medianą prognoz ekonomistów. Ogólny wskaźnik inflacji pokazał wzrost cen o 0,3 proc. w porównaniu z październikiem i o 2,1 proc. w porównaniu z listopadem 2018 r. Oczekiwano wzrostu miesięcznego 0,2 proc. i rocznego 2,0 proc.

Z raportu Departamentu Pracy wynika, że ceny energii i opłaty mieszkaniowe były głównym czynnikiem inflacyjnym w listopadzie. Ceny energii rosły o 0,8 proc. w porównaniu z październikiem, a opłaty mieszkaniowe rosły o 0,3 proc.

W odrębnym raporcie Departament Pracy poinformował, że reala godzinowa stawka pracy wzrosła o 1,1 proc. w listopadzie w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA