USA: Intel pomógł wrócić Nasdaq ‘ponad kreskę’

Marek Druś
27-11-2001, 19:56

Po dość kiepskim początku sesji, dobre wiadomości o Intelu pozwoliły na przekroczenie przez indeks Nasdaq poziomu wczorajszego zamknięcia. Na NYSE nastroje również uległy lekkiej poprawie, ale Dow Jones nadal znajduje się „pod kreską”.

Poprawa nastrojów na rynku spółek nowych technologii to zasługa dyrektora finansowego Intela, Andy Bryanta, który powiedział, że spółka jest bliska zrealizowania prognozowanych wyników czwartego kwartału. Znalazło to natychmiast odbicie we wzroście kursu spółki.

Porozumienie między Red Hat, największym dystrybutorem oprogramowania linuksowego, w sprawie jego zastosowania w serwerach produkowanych przez IBM, spowodowało wzrost kursu spółki o 25 proc. Akcje IBM staniały, podobnie jak największego rywala Red Hat - Microsoftu.

Najwiekszy wzrost spośród spółek z indeksu Nasdaq Composite notują papiery Level 3 Communications. Kurs akcji spółki specjalizującej się w budowie światłowodowych sieci telekomunikacyjnych drożeją o niemal 20 proc. po wiadomości o zawarciu przez nią porozumienia o współpracy z AOL Time Warner i Sprint przy budowie kompleksowego systemu teleinformatycznego zwiększającego zakres i zasięg usług medialnego giganta.

Spadek wskaźnika zaufania konsumentów do najniższego poziomu od ponad siedmiu lat pogorszył notowania detalistów. Inwestorzy obawiają się, że oznacza to, że oczekiwana w sezonie świątecznym poprawa ich wyników nie nastąpi. W dół poszedł kurs Wal-Mart i Kmart, który poinformował o powiększeniu straty w III kwartale. Udziały Home Depot są najbardziej taniejącym składnikiem indeksu Dow Jones Industrial Average.

Akcje borykającego się z kłopotami dystrybutora energii, spółki Enron, drożeją ponad 10 proc., po tym, gdy na rynek dotarły wiadomości o wznowieniu rozmów w sprawie jego przejęcia przez Dynegy. Udziały tego ostatniego zyskały ponad 5 proc. wartości.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Intel pomógł wrócić Nasdaq ‘ponad kreskę’