Czytasz dzięki

USA: Koszty Katriny przekroczą 100 miliardów dolarów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-09-2005, 16:54

Całkowite koszty, jakie będzie musiał ponieść budżet państwa w związku z huraganem Katrina, przekroczą 100 miliardów dolarów - podał piątkowy "New York Times", powołując się na ekspertów rządowych.

Całkowite koszty, jakie będzie musiał ponieść budżet państwa w związku z huraganem Katrina, przekroczą 100 miliardów dolarów - podał piątkowy "New York Times", powołując się na ekspertów rządowych.

    Jest to ponad dwa razy więcej niż wynoszą roczne wydatki na bezpieczeństwo wewnętrzne USA. W czwartek Kongres przydzielił rządowi 51,8 miliarda dolarów na wydatki związane z kataklizmem. W sumie kosztował on już amerykańskich podatników 62 mld dolarów.

    Pieniądze te będą przeznaczone m.in. na naprawę wałów przeciwpowodziowych wokół Nowego Orleanu, wypompowanie wody i odbudowę infrastruktury w tym mieście oraz w regionach zniszczonych przez huragan w stanie Missisipi. Pójdą też na zwrot kosztów hotelom i innym instytucjom, kwaterującym kilkaset tysięcy ewakuowanych z Nowego Orleanu i innych miast.

     Szacuje się dopiero koszty wyżywienia i opieki lekarskiej dla ocalonych z powodzi, z których wielu straciło w katastrofie cały swój majątek i oszczędności. Osobna pozycja to federalne odszkodowania po huraganie i powodzi. Planuje się też pomoc finansową w odbudowie domów dla tych, którzy nie mieli takich ubezpieczeń.

     Kongres niemal jednogłośnie uchwalił wspomniane 51,8 mld dolarów - tylko w Izbie Reprezentantów 11 kongresmanów głosowało przeciw. Plany dalszych wydatków stają się jednak przedmiotem burzliwych dyskusji. Przypomina się, że budżet federalny ma ogromny deficyt, a tymczasem administracja prezydenta Busha forsuje dalsze obniżki podatków.

    Dalsze nakłady wydają się jednak nieuniknione. Jak obliczono bowiem, w ciągu ostatniego weekendu rząd wydawał w związku Katriną 2 miliardy dolarów dziennie, a uchwalone 51,8 mld - jak obliczają urzędnicy administracji - pokryją jedynie koszty w najbliższych kilku tygodniach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane