USA kuszą polskich przedsiębiorców

AT
21-05-2012, 00:00

Medicalgorithmics szykuje megaemisję na NewConnect. Szuka 70-110 mln zł, m.in. na przejęcia za oceanem.

Kolejni polscy przedsiębiorcy ruszają za wielką wodę na zakupy. Swoich sił próbują nie tylko giganty na miarę KGHM. Amerykańskie przejęcia planuje np. PZ Cormay, producent odczynników i sprzętu diagnostycznego, oraz Medicalgorithmics, telemedyczna spółka notowana na NewConnect. Ostatnia monitoruje rynek Cardiac Safety. Na jej celowniku są podmioty, które na zlecenie dużych koncernów farmaceutycznych sprawdzają, jak serce pacjenta reaguje na nowy lek.

— Rozmawiamy z kilkoma podmiotami z wyceną na poziomie 10-20 mln USD. Przejęcie jednej, maksymalnie dwóch spółek sfinalizujemy już w przyszłym roku — zapowiada Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics. Skąd spółka weźmie pieniądze? Podobnie jak Cormay, liczy na hojność inwestorów z małej giełdy i wsparcie — w ramach emisji prywatnej — kwotą 70-110 mln zł.

Przekonać ich mają liczby. Według szacunków warszawskiej firmy, światowy rynek Cardiac Safety jest wart 1,7 mld USD, z czego większość przypada właśnie na Stany. Amerykańscy przedsiębiorcy nie mogą narzekać na rentowność — w ERT, spółce, która jest czołowym graczem na tym rynku, wynosi ona ponad 50 proc.

Takie liczby zachęciły fundusz private equity Genstar Capital do inwestycji w ERT. W lutym tego roku zapłacił za nie 400 mln USD. Polskich inwestorów przekonać mają też potencjalne synergie.

— Technologia Medicalgorithmics znajdzie zastosowanie w przejmowanej spółce. Jest nowocześniejsza i tańsza od tych, które dzisiaj wykorzystują amerykańskie firmy — przekonuje Marek Dziubiński.

Urządzenie polskiej spółki, PocketECG, noszą ze sobą pacjenci z arytmią. Monitoruje pracę ich serca, a dane przez całą dobą przesyła do „centrum dowodzenia”, gdzie polscy lekarze i technicy — znacznie tańsi niż amerykańscy — je analizują.

Plany są jeszcze bardziej ambitne. Naukowcy Medicalgorithmics kończą prace nad ulepszonym, medycznym smartfonem, który oprócz zapisu danych pozwoli na ankietowanie pacjentów i przesyłanie odpowiedzi do centrum.

— Ta funkcja może okazać się szczególnie istotna podczas badań prowadzonych dla firm farmaceutycznych — uważa Marek Dziubiński. Pomysł Medicalgorithmics jest pozytywnie oceniany przez rynek. Zdaniem Marcina Szuby, zarządzającego funduszem PZU Energia Medycyna Ekologia, wejście w Cardiac Safety jest naturalnym poszerzeniem działalności spółki.

— Medicalgorithmics ma technologię, która znajdzie zastosowanie również w segmencie badań klinicznych. Co więcej, rynek jest atrakcyjny, bo znaczna część leków musi zostać zbadana pod kątem ich wpływu na układ kardiologiczny — uważa Marcin Szuba.

Maciej Wieczorek, prezes biotechnologicznej spółki Mabion, uważa jednak, że ten kij ma dwa końce.

— Z jednej strony, coraz więcej leków wymaga takich badań, z drugiej, coraz częściej firmy farmaceutyczne przeprowadzają je we wcześniejszych fazach i nie na ludziach, ale np. w laboratorium, na komórkach zwierzęcych — twierdzi Maciej Wieczorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA kuszą polskich przedsiębiorców