USA: liczba tzw. nowych bezrobotnych nie zmieniła się

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 2023-10-12 14:39

W tygodniu zakończonym 7 października 2023 r. liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w amerykańskiej gospodarce nie uległa zmianie i wyniosła 209 tys., wynika z danych zaprezentowanych przez Departament Pracy.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Dzisiejszy odczyt okazał się nieznacznie lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost do 210 tys. z 207 tys. tydzień wcześniej przed korektą do 209 tys.

Z kolei średnia czterotygodniowa, odsiewające nadmierne wahania wyniosła 206,25 tys. W tym przypadku oczekiwano wartości na poziomie 205,5 tys. wobec 209,25 tys. wcześniej.

Natomiast liczba Amerykanów kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła w tygodniu zakończonym 30 sierpnia do 1,702 tys. Tutaj konsensus rynkowy wskazywał na wartość rzędu 1,680 mln wobec 1,672 tys. tydzień wcześniej.