USA lobbuje w Unii

Mira Wszelaka
opublikowano: 24-11-2004, 00:00

Amerykanie przystępują do ofensywy przeciwko dyrektywie chemicznej Reach, która może poważnie ograniczyć ich eksport do Unii.

Wczoraj nad reformą rynku chemicznego UE debatowała komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego. Tym samym przedsiębiorcy rozpoczęli zmasowaną ofensywę, mającą przekonać deputowanych do odrzucenia, a przynajmniej dokonania głębokich zmian w nowych regulacjach.

Głos zza Atlantyku

W akcję lobbingową przeciwko dyrektywie włączają się także Amerykanie. Waszyngton alarmuje, że proponowane zasady dotykające 30 tys. substancji chemicznych zaszkodzą biznesowi, importerom, a także końcowym odbiorcom. W specjalnej instrukcji Departamentu Stanu wskazuje się także na to, że skutki wdrożenia pakietu Reach ograniczą eksport do Unii, który w 2003 r. wart był ponad 154 mld USD.

W tym duchu Waszyngton przekazał instrukcję do wszystkich swoich ambasad w Unii, by włączyły się w akcję lobbingową. W Warszawie takie spotkanie odbędzie się w piątek. Wezmą w nim udział także przedstawiciele polskiego biznesu, którzy mają nadzieję na wspólną kampanię w Brukseli. Krajowe firmy szacują, że nowe zasady wprowadzania na rynek produktów chemicznych mogą kosztować branżę między 340 a 600 mln zł, a także przyczynić się do upadłości wielu małych i średnich firm.

Konkurencyjne dane

Niemiecka branża chemiczna mówi o 5 mld EUR oraz wielokrotnie większych kosztach dla końcowych nabywców produktów chemicznych. Szacunki te zdecydowanie podważają naukowcy, którzy wykonali badania na zlecenie ministrów państw skandynawskich. Według nich, bezpośrednie koszty wprowadzenia Reach sięgną 3,6 mld EUR w ciągu 11 lat, co oznacza 0,06 proc. rocznych wpływów ze sprzedaży branży chemicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA lobbuje w Unii