USA nakładają 256 proc. podatku na chińską stal

opublikowano: 23-12-2015, 07:49

Stal nierdzewna importowana z Chin jest sprzedawana po zaniżonej cenie i będzie obłożona 256 proc. podatkiem, ogłosił amerykański Departament Handlu.

Import z Indii, Korei Południowej i Włoch zostanie obłożony dużo niższą stawką, od 3,5 do prawie 7 proc., wynika z oświadczenia instytucji. 

- Obawiamy się, że skala dumpingu jest większa niż wynikałoby z tych decyzji – powiedział Tim Brightbill, partner z firmy prawniczej Wiley Rein, reprezentującej amerykański koncern stalowy Nucor.  - Mamy poważne obawy, że te podatki nie wystarczą w czasie, kiedy dumpingowy import stali na amerykański rynek ma bezprecedensową skalę – dodał.  

Amerykańscy producenci stali złożyli skargę na dumping w czerwcu. W listopadzie rząd USA ustalił, że producenci stali z Chin, Indii, Włoch i Korei Południowej otrzymują wsparcie rządowe sięgające aż 236 proc. ceny. 

Wraz z wcześniejszymi karnymi cłami, z listopada, obciążenie importu stali z Chin będzie wynosiło ok. 500 proc.

- 500 proc. podatek z pewnością będzie działał blokująco. Niższe będą miały słabszy efekt i prawdopodobnie mniej wpłyną na import – powiedziała  Caitlin Webber, analityczka  Bloomberg Intelligence.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu