USA nakładają sankcje na chińskich urzędników

ARŻ, Reuters
opublikowano: 22-12-2020, 12:38

Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek dodatkowe sankcje wizowe na chińskich urzędników w związku z naruszeniami praw człowieka. To kolejne ograniczenia wprowadzane tuż przed zakończeniem kadencji Donalda Trumpa, pisze Reuters.

Chiny, USA, negocjacje
Chiny, USA, negocjacje

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że ograniczenia dotyczą urzędników uważanych za odpowiedzialnych za represjonowanie osób ze względów wyznaniowych i etnicznych.

„Autorytarni przywódcy Chin nakładają drakońskie ograniczenia na wolność słowa, religii, przekonań, zrzeszania się i pokojowych zgromadzeń. Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że sprawcy takich naruszeń praw człowieka nie są mile widziani w naszym kraju” - stwierdził w oświadczeniu. Chiny zapowiedziały już rewanż za najnowsze sankcje.

W ostatnich tygodniach swojej prezydentury Donald Trump intensyfikuje działania uderzające w chińską gospodarkę. W piątek na czarną listę handlową wpisano kolejne firmy z tego kraju, w tym m.in. producenta chipów SMIC. Opublikowano także wykaz przedsiębiorstw, które, według Stanów Zjednoczonych, mają powiązania z chińską i rosyjską armią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane