USA: Nasdaq nie obronił się przed spadkiem

Administrator
opublikowano: 25-01-2002, 22:08

Podczas ostatniej sesji tygodnia na giełdach w USA panowały dość mieszane nastroje. Zapowiedź działań Białego Domu w sprawie ograniczenia roszczeń ofiar stosowania azbestu poprawiła wycenę spółek, które mogły obawiać skutków finansowych toczących się i przyszłych procesów. Dzięki temu w górę poszedł m.in. kurs 3M, jednej ze spółek średniej przemysłowej Dow Jones.

Podczas ostatniej sesji tygodnia na giełdach w USA panowały dość mieszane nastroje. Zapowiedź działań Białego Domu w sprawie ograniczenia roszczeń ofiar stosowania azbestu poprawiła wycenę spółek, które mogły obawiać skutków finansowych toczących się i przyszłych procesów. Dzięki temu w górę poszedł m.in. kurs 3M, jednej ze spółek średniej przemysłowej Dow Jones.

Odwrót od spółek technologicznych był wyraźny. Inwestorzy zignorowali wiadomość o podniesieniu prognozy zysku Compaq’a. Niemal 20 proc. spadła cena papierów Gateway, który zapowiedział jego pogorszenie.

Niezmiennie od rozpoczęcia wyraźnie drożały akcje PMC Sierra, który zapowiedział poprawę wyników sprzedaży w tym roku. Po podniesieniu ratingu kredytowego przez Moody’s zdrożały akcje Amazon.com. Skorzystały na tym inne dotkomy, m.in. DoubleClick i eBay.

Podwyższenie rekomendacji zwiększyło popyt na akcje Applied Materials, dostawcy sprzętu wykorzystywanego przez producentów chipów.

Znacznie gorzej było wśród producentów oprogramowania. W dół poszła cena papierów PeopleSoft i Siebel Systems, do czego przyczyniła się zapowiedź spadku przychodów i zysków, przekazana przez jednego z członków władz pierwszej ze spółek.

Wiadomość o pogorszeniu wyników Ericssona zaszkodziła spółkom branży komórkowej, m.in. Texas Instruments. Spadła cena papierów JDS Uniphase, producenta światłowodów. Spółka poinformowała, że spodziewa się pogorszenia wyników sprzedaży w obecnym kwartale.

Kiepskie nastroje rynku w piątek to także skutek wiadomości o samobójstwie Johna Clifforda Baxtera, jednego z wiceprezesów koncernu energetycznego Enron.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane