Czytasz dzięki

USA przejęły cztery irańskie tankowce

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 14-08-2020, 20:05

Stany Zjednoczone przejęły cztery tankowce przewożące irańskie paliwo do Wenezueli. Jeśli Iran podejmie odwet, może to zdestabilizować globalne dostawy ropy.

Tankowce przewoziły 1,116 mln baryłek benzyny. Nie jest jasne, gdzie znajdowały się statki w momencie konfiskaty, ponieważ, zgodnie z danymi zebranymi przez Bloomberga, wszystkie systemy śledzenia satelitarnego zostały wyłączone.

„To największe w historii przejęcie przez rząd dostaw paliwa z Iranu” – napisał w oświadczeniu amerykański Departament Stanu.

Perspektywa działań odwetowych Iranu może potencjalnie zakłócić rynki. Największym zagrożeniem byłyby blokady w rejonie cieśniny Ormuz, która jest głównym szlakiem transportowym ropy naftowej z Zatoki Perskiej.

Iran eksportował paliwo do Wenezueli wbrew obowiązującym sankcjom USA. Obecnie południowoamerykański kraj nie jest w stanie samodzielnie produkować benzyny z powodu uszkodzeń mechanicznych w rafineriach, w związku z czym potrzebowała dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane