USA: raport ADP słabszy od prognoz

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 05-05-2021, 14:18

W kwietniu 2021 r. w amerykańskiej gospodarce w sektorze prywatnym poza rolnictwem stworzonych zostało 742 tys. miejsc pracy, wynika z raportu firmy badawczej ADP Employer Services.

fot. Brian Snyder/Reuters/Forum
fot. Brian Snyder/Reuters/Forum

Odczyt okazał się gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wynik na poziomie 810 tys. W marcu powstało natomiast 565 tys. etatów po korekcie z 517 tys.

Najwięcej bo 636 tys. stanowisk powstało w sektorze usług. Całkiem nieźle wypadł też przemysł z wynikiem na poziomie 106 tys. miejsc pracy.

Spośród poszczególnych branż na pierwszy plan wybiła się hotelarsko-wypoczynkowa, w której stworzono 237 tys. etatów. Jak jednak szacują ekonomiści, branży wciąż brakuje około 3 mln etatów by powróciła do stanu sprzed wybuchu pandemii.

W najbliższy piątek opublikowane zostaną rządowe dane o zmianie zatrudnienia i stopie bezrobocia w poprzednim miesiącu. Prognozy mówią o 978 tys. nowych miejsc pracy i spadku stopy do 5,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane