USA: rekordowy deficyt w handlu zagranicznym

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 04-11-2021, 13:40

Wrześniowy deficyt w handlu zagranicznym Stanów Zjednoczonych wzrósł o 11,2 proc. do poziomu 80,9 mld USD, wynika z danych Departamentu Handlu. To największe ujemne saldo w historii wymiany gospodarczej USA.

3D Animation Production Company/Pixabay

Wynik jest gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost ujemnego salda do 80,4 mld USD z 72,8 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie z -73,3 mld USD.

Wartość eksportu oszacowano we wrześniu na 207,6 mld USD (spadek o 3,0 proc.) wobec 214 mld w sierpniu. Z kolei import podliczono na 288,5 mld USD (wzrost o 0,6 proc.) podczas gdy miesiąc wcześniej było to 286,8 mld USD.

Import towarów i materiałów dla przemysłu był najwyższy od kwietnia 2014 r. Z kolei nowy rekord ustanowił import dóbr inwestycyjnych, import towarów nienaftowych oraz import pozostałych towarów.

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach należy się liczyć z importem na wysokim poziomie, gdyż firmy odbudowują uszczuplone zapasy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane