USA: rekordowy majątek gospodarstw domowych

opublikowano: 21-09-2018, 07:28

Wzrosty na rynkach akcji spowodowały, że łączny majątek amerykańskich gospodarstw domowych sięgnął w drugim kwartale rekordowych 106,9 bln USD. Powody do zadowolenia mają jednak tylko najbogatsi, podkreśla Associated Press.

Wartość portfeli akcji i jednostek funduszy inwestycyjnych wzrosła o 800 mld USD w drugim kwartale, a wartość domów i mieszkań o 600 mld USD, poinformowała Rezerwa Federalna. Całkowity majątek gospodarstw domowych wzrósł w drugim kwartale o 2,1 proc. w porównaniu z pierwszym.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Wzrost majątku spowodowany przez wzrost wartości akcji to świetna wiadomość, ale dla nielicznych. Na najbogatszy 0,1 proc. Amerykanów przypada ok. 84 proc. wartości akcji. Tuż przed Wielką Recesją, która zaczęła się w 2007 roku, odsetek ten wynosił 81 proc. Widoczny trend wzrostu nierówności majątkowej niepokoi niektórych ekonomistów. Wskazują, że jeśli ludzie o niskich i średnich dochodach nie mają udziału w korzyściach z poprawy koniunktury wielu nich jest zmuszonych do zwiększenia zadłużenia lub podejmowania innego ryzyka finansowego.

- Byłbym szczęśliwy w świecie, w którym akcje drożałyby mocno, ale były szerzej dystrybuowane w populacji – powiedział Josh Bivens, szef badań w Economic Policy Institute.  – To, gdzie idą te wszystkie zyski, jest niepokojące – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu