USA: rynek wywróżył obniżkę stóp o 0,5 proc.

Magda Kozmana
opublikowano: 16-05-2001, 00:00

USA: rynek wywróżył obniżkę stóp o 0,5 proc.

Większość ekonomistów postawiła na obniżkę o 50 pkt bazowych podstawowych stóp na wczorajszym posiedzeniu Federalnej Komisji Otwartego Rynku. Jednocześnie inwestorzy przewidują, że do dalszych cięć w tym roku już nie dojdzie.

Do zamknięcia numeru nie było wiadomo, czy Federalna Komisja Otwartego Rynku (FOMC) obniży stopy procentowe.

Mimo to rynek z wyprzedzeniem uwzględnił redukcję stóp procentowych o 50 pkt. Być może dlatego w ostatnich dniach inwestorzy nie kwapili się do zakupu akcji. Nie wszyscy byli też przekonani o konieczności cięć stóp aż o 50 pkt. Niewielka część stawiała na redukcję o 25 pkt.

Sprzeczne sygnały

Recesja w Stanach Zjednoczonych może być już zażegnana — stąd wahania inwestorów co do konieczności obniżania po raz piąty stóp. Czterokrotne cięcia FOMC być może zaczęły już przynosić efekty. Świadczy o tym 0,8-proc. wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu oraz poprawa nastrojów konsumenckich, co dobrze wróży na przyszłość. Wskaźnik optymizmu konsumentów w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Michigan wzrósł z 88,4 pkt w kwietniu do 92,6 pkt w maju. To jednak może rozbudzić inflację.

— Dobra wiadomość jest taka, że obniżki stóp powinny oznaczać dobrą koniunkturę dla rynku przez mniej więcej 6 miesięcy. Zła wiadomość dotyczy bezrobocia — mówi Charles Gradante, prezes amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Hennessee, w wywiadzie dla CBS.

Bezrobocie na amerykańskim rynku wzrosło w kwietniu do 4,5 proc. , czyli najwyższego poziomu od dwóch i pół roku. Do tego dochodzi spadek (już siódmy miesiąc z rzędu) produkcji przemysłowej. To najdłuższy okres zmniejszania amerykańskiej produkcji od czasu recesji z 1982 r.

Niecierpliwy rynek

Inwestorzy są już zmęczeni niepewną sytuacją i mają nadzieję, że obniżka stopy rezerw federalnych do 4 proc. wystarczy do pobudzenia amerykańskiej gospodarki. Hennessee, który monitoruje także fundusze hedgingowe, ocenia, że 20 proc. ich aktywów stanowi obecnie gotówka. Menedżerowie aż palą się do jej zainwestowania i zajęcia długich pozycji. Dane o handlu kontraktami terminowymi na fundusze federalne świadczyły o wkalkulowanej obniżce stóp o 50 pkt 15 maja i utrzymaniu tego poziomu oprocentowania do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: rynek wywróżył obniżkę stóp o 0,5 proc.