USA: rząd da AWA gwarancje, ale chce 33 proc. akcji

Marek Druś
31-12-2001, 13:34

Rząd amerykański jest gotów udzielić gwarancji kredytowych dla America West Airlines, ale w zamian 33 proc. udziałów spółki.

Linie America West zajmują ósmą pozycję na liście krajowych przewoźników lotniczych. Po ataku terrorystycznym 11 września ich sytuacja, podobnie jak innych spółek branży, uległa znacznemu pogorszeniu.

Na koniec trzeciego kwartału spółka miała 145 mln USD gotówki, zapewniła sobie ponadto 70 mln USD z prywatnych źródeł finansowania oraz 38 mln USD ze środków federalnych. Straty linii sięgają jednak ok. 1 mln USD dziennie.

America West wystąpił już w listopadzie o pomoc rządową. Amerykańskie władze zorganizowały środki o łącznej wartości 15 mld USD (5 mld USD w gotówce i 10 mld USD w gwarancjach kredytowych), które mają pomóc wyjść z kryzysu lotniczym przewoźnikom. America West jest na razie jedną z dwóch spółek, które zadeklarowały chęć skorzystania z pomocy. Zarząd linii już trzykrotnie negocjował warunki pomocy. Tym razem także oświadczono, że zabezpieczenie gwarancji jedną trzecią udziałów spółki jest zbyt wygórowane.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: rząd da AWA gwarancje, ale chce 33 proc. akcji