USA: Senat uchwalił poprawkę o zniesieniu wiz dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-05-2006, 07:06

Senat amerykański uchwalił w środę poprawkę do ustawy o reformie imigracyjnej, tymczasowo (na 2 lata) włączającą Polskę do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA.

Senat amerykański uchwalił w środę poprawkę do ustawy o reformie imigracyjnej, tymczasowo (na 2 lata) włączającą Polskę do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA.

Mimo tej decyzji nie wiadomo jednak jeszcze, czy wizy dla Polaków zostaną na pewno ostatecznie zniesione, ponieważ ustawa imigracyjna, której częścią jest wspomniana poprawka, będzie jeszcze przedmiotem negocjacji z Izbą Reprezentantów, z którą Senat musi ustalić wspólną wersję ustawy. W czasie tych negocjacji treść ustaw zwykle ulega zmianom.

Decyzję Senatu polscy dyplomaci w Waszyngtonie uznali wszakże za ważny sukces w trwającej od kilku lat batalii o zniesienie wiz.

"To zupełnie nowa sytuacja. Jeszcze nie załatwienie całej sprawy zniesienia wiz, ale na pewno jesteśmy teraz bliżej tego celu niż kiedykolwiek w przeszłości" -- powiedział PAP ambasador RP w USA Janusz Reiter.

W uchwalonej poprawce Senat nie wymienia z imienia Polski, ale z jej   sformułowań wynika, że chodzi tylko o Polskę.

Poprawka włącza do programu ruchu bezwizowego kraje, które spełniają trzy kryteria: są członkiem Unii Europejskiej, militarnie pomagają USA w wojnie w Iraku - dostarczając minimum 300 żołnierzy - oraz nie stanowią problemu dla amerykańskiego aparatu ścigania (chodzi głównie o zagrożenie terrorystyczne).

Z krajów, których obywatele muszą podróżować do USA z wizami, obecnie tylko Polska spełnia wszystkie te trzy kryteria.

Poprawka - jeśli stanie się obowiązującym prawem - umożliwi Polakom podróżowanie do USA w celach turystycznych lub w interesach i pozostanie tam do 60 dni.

Bezwizowy program miałby na razie obowiązywać przez dwa lata na zasadzie próby.

Poprawkę sponsorowali senatorowie Barbara Mikulski, Rick Santorum oraz lider republikańskiej większości w Senacie Bill Frist.       

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy