USA: spadki na Nasdaq i NYSE pogłębiaja się

Marek Druś
19-06-2002, 20:17

Na amerykańskich giełdach nadal utrzymują się spadki głównych indeksów. Przecena dotknęła przede wszystkim papierów spółek z branży komputerowej. Wywołała ją redukcja prognoz wyników Apple i Advanced Micro Devices. Sądny dzień, dosłownie i w przenośni, przyszedł na producentów pamięci komputerowych, oskarżanych o naruszenie zasad wolnej konkurencji.

Jeszcze przed sesją było wiadomo, że branża komputerowa znajdzie się w odwrocie. Przed sesją obniżyły bowiem prognozy kwartalnych wyników Apple Computer, producent iMac-ów, oraz jeden z dwóch największych na świecie producentów mikroprocesorów, AMD. Wiadomość o możliwości pogorszenia wyników pierwszej ze spółek wywołała spadki cen innych producentów PC-tów, m.in. Hewlett-Packarda, IBM i Gateway. Akcje Apple tracą kilkanaście procent wartości.

Słabe wyniki AMD i wyprzedaż jego akcji wywołała zwiększoną podaż papierów Intela, który notuje największy spadek kursu wśród spółek notowanych w ramach indeksu Dow Jones.

O kilkanaście procent spada cena papierów Micron Technology, światowego lidera rynku pamięci DRAM, oraz Rambus, dominującego na rynku pamięci SDRAM. Obie spółki zostały w środę oskarżone przez różne organy administracji amerykańskiej o nieuczciwą konkurencję.

Wśród spółek, których akcje drożeją, znaleźli się producenci oprogramowania. To skutek zapowiedzi poprawy wyników Oracle. Jego akcje drożeją, podobnie jak papiery Siebel Systems i People Soft.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: spadki na Nasdaq i NYSE pogłębiaja się