USA ukarały Turcję za zakup rakiet w Rosji

opublikowano: 14-12-2020, 19:44

USA ogłosiły w poniedziałek nałożenie sankcji na jedną z najważniejszych tureckich firm zbrojeniowych i jej szefa. To skutek zakupu przez Turcję rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-400 ponad rok temu.

Sankcje dotycząc firmy SSB i jej szefa Ismaila Demira. Oznaczają zakaz udzielania jej pożyczek przez międzynarodowe instytucje finansowe i agencje. Sankcje wprowadzono na mocy ustawy Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA.)

- Pomimo naszych ostrzeżeń Turcja dokonała zakupu i testowania systemu S-400 z Rosji. Dzisiejsze sankcje nałożone na turecki SSB pokazują, że USA w pełni wprowadzają CAATSA. Nie będziemy tolerowali znaczących transakcji z sektorem obronnym Rosji – powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Wcześniej w poniedziałek prezydent Tayyip Erdogan mówił, że liczy na to iż USA, sojusznik Turcji w NATO, będzie wspierał kraj, a nie nakładał na niego sankcje. Zapewnił, że ani USA, ani Unia Europejska nie powstrzymają Turcji przed obroną swoich praw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane