USA walczą z korupcją

BIZNES I POLITYKA

Skazanego za przyjmowanie łapówek, oszustwo i próbę sprzedaży miejsca w Senacie Roda Blagojevicha kamery telewizyjne odprowadziły niemal pod samą celę. Były gubernator Illinois spędzi w niej najbliższe 14 lat. To już czwarty z ostatnich siedmiu gubernatorów tego stanu, który otrzymał wyrok skazujący.

Jak szacuje chicagowski University of Illinois, korupcja przynosi mieszkańcom stanu 0,5 mld USD rocznie. W ostatnich 35 latach w związku z korupcją skazano w tym stanie 1828 osób. Wskaźnik skazanych za łapówkarstwo w tym stanie to 1,4 na 10 tys. mieszkańców.

Większy odsetek wyroków zanotowano jedynie w Luizjanie (2 osoby) i Waszyngtonie, gdzie rozpatrywana jest duża część spraw związanych z nieprawidłowościami popełnionymi w innych stanach (17 osób). Stany Zjednoczone zajmują 22. miejsce na liście najmniej skorumpowanych krajów, tworzonej przez Transparency International. Polska jest 41.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK WIERCISZEWSKI

Polecane