USA: wzrosła liczba tzw. nowych bezrobotnych

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 30-03-2023, 14:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tygodniu zakończonym 25 marca 2023 r. liczba osób po raz pierwszy wnioskujących o pomoc dla bezrobotnych w amerykańskiej gospodarce wzrosła o 7 tys. do 198 tys., wynika z danych Departamentu Pracy.

Adobe Stock

Odczyt okazał się wyższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost do 195 tys. ze 191 tys. tydzień wcześniej.

Czwartkowy odczyt jest najwyższy od trzech tygodni.

Nadal jednak liczba tzw. nowych bezrobotnych pozostała poniżej pułapu 200 tys. uważanego powszechnie za „zdrowy” w okresie koniunktury gospodarczej.

Średnia czterotygodniowa, usuwające nadmierne wahania wskaźnika wzrosła do 198 250.

Z kolei liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 18 marca tylko nieznacznie się zmieniała pozostając w pobliżu 1,69 mln.

Jak podkreślają eksperci, rynek pracy w USA wykazuje sporą odporność po rocznym podwyższeniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Bezrobocie jest historycznie niskie, na każdego Amerykanina, który tego chce, czekają prawie dwa wolne miejsca pracy, a tworzenie nowych miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane