USA: wzrost aktywności przemysłowej spowolnił w lipcu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 02-08-2021, 16:17

Produkcja w USA zwiększyła się w lipcu, choć tempo wzrostu zwolniło po raz drugi z rzędu. Odczyt indeksu ISM spadł z 60,6 w czerwcu do 59,5 w lipcu. To najgorszy wynik od stycznia, pisze Reuters.

Ekonomiści ankietowani przez Reutera prognozowali, że odczyt wzrośnie do 60,9. Wynik powyżej 50 oznacza ożywienie w sektorze przemysłowym, który odpowiada za 11,9 proc. amerykańskiego PKB.

Chociaż wydatki na towary pozostają wysokie, tempo wzrostu spada ze względu na szersze otwarcie sektora usługowego, wzrost cen surowców i zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Wybiegający w przyszłość subindeks nowych zamówień ISM spadł z 66 w czerwcu do 64,9 w lipcu. Był to drugi z rzędu miesięczny spadek. Zapasy firm zajmujących się sprzedażą detaliczną są znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii. Goldman Sachs oczekuje, że sytuacja wróci do normy w połowie 2022 roku.

Wskaźnik cen płaconych przez producentów w badaniu ISM spadł miesiąc do miesiąca z 92,1 do 85,7, co można uznać za potwierdzenie słów szefa Fed Jerome’a ​​Powella, który wielokrotnie podkreślał, że wzrost inflacji spowolni w miarę ustępowania ograniczeń związanych z podażą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane