USA: Wzrosty po burzy

05-12-2008, 22:07

Początek piątkowych notowań pozwalał przypuszczać, że inwestorzy amerykańscy będą mieli fatalny dzień. Handel rozpoczął się pod wrażeniem doniesień z amerykańskiego rynku pracy.

Dane były brutalne; w listopadzie w Stanach Zjednoczonych ubyło 533 tys. miejsc pracy. Wynik ten, najgorszych od 34 lat, oznacza tyle, że ponad 10 mln Amerykanów nie ma pracy. Jeszcze przed kilkoma miesiącami indeksy giełdowe zareagowałyby na takie doniesienia gwałtownym spadkiem. Najwyraźniej jednak kryzys finansowy na całym świecie znieczulił inwestorów na złe dane. Notowania na Wall Street rozpoczęły się niewielkimi tylko spadkami.

Inwestorzy w USA zaakceptowali plan połączenia Banku of America z Merrill Lynch. Fuzja tych dwóch instytucji utworzy największy bank w Stanach. Merrill przez całą piątkową sesję rósł. Notowania BoA były zmienne, generalnie jednak spółka zyskała w trakcie sesji ponad 2 proc.

Wzrostom spółek z indeksu DJIA przywodziło Citigroup. Akcje spółki rosły w trakcie sesji o 4,9 proc. Zyskiwała firma Brown-Forman - po zapowiedzi, że zrealizuje zysk założony w tegorocznej prognozie. Papiery producenta Jacka Daniels’a rosły o ponad 7 proc. Akcjonariusze byli pozytywnie nastawieni do papierów Forda, który ciągle ma szansę na otrzymanie pomocy rządowej. Kurs koncernu motoryzacyjnego rósł o 0,8 proc.

Spadki notował Amazon. Dzień wcześniej rekomendację dla sprzedawcy internetowego obniżył Barclays Capital. Inwestorzy pozbywali się też akcji Intela. Po rynku krążyła informacja, że spółka będzie musiała zrewidować roczne prognozy oraz zredukować zatrudnienie o ok. 10 proc.

O wyniku piątkowego handlu zadecydowały jego ostatnie godziny. Wtedy to okazało się, że sesja będzie należała do spółek ubezpieczeniowych. Wszystko dzięki Hartford Financial Services. Spółka zapowiedziała, że jej kondycja finansowa jest stabilna, a działalność operacyjna idzie dobrze, a wynik za cały rok będzie zgodny z założeniami. Kurs ubezpieczyciela rósł aż o 94,5 proc. (do ponad 14 USD za akcję). Te dobre wieści przełożyły się na notowania innych ubezpieczycieli: MetLife rósł o ponad 11 proc., Travelers o ponad 6 proc., Prodential Financial o 26 proc., a Allstate o ponad 6 proc.

Pierwszy tydzień grudnia zakończył się na amerykańskich giełdach optymistycznie. DJIA wzrósł o 3,11 proc., do 8637,09 pkt, a Nasdaq o 4,41 proc., do 1509,31 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / USA: Wzrosty po burzy