USA zakazały sprzedaży części chińskiemu producentowi chipów

opublikowano: 30-10-2018, 14:18

Rząd USA zakazał eksportu części i oprogramowania do państwowego chińskiego producenta chipów, oskarżanego o kradzież własności intelektualnej, donosi Reuters.

Amerykański Departament Handlu ogłosił zakaz sprzedaży podzespołów, oprogramowania i technologii firmie Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. Została ona oskarżona o kradzież własności intelektualnej przez amerykańską spółkę Micron Technology.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rząd USA obawia się „zalania rynku” przez chińską firmę tanimi chipami, produkowanymi także przez amerykańskie spółki m.in. na potrzeby armii USA. Waszyngton obawia się, że wojsku grozi w ten sposób utrata dostawców chipów, które muszą być produkowane w kraju. 

Eksperci uważają, że działania przeciwko Fujian Jinhua zaostrzą konflikt handlowy między USA i Chinami. Wskazują, że Fujian Jinhua znajduje się w centrum programu rządowego “Made in China 2025”, którego celem jest rozwój branż najnowszych technologii.

Reuters przypomina, że Fujian Jinhua, producent chipów pamięci DRAM, stosowanych powszechnie w komputerach, czy smartfonach, został wcześniej oskarżony w sądzie w Kalifornii wraz z tajwańskim United Microelectronics o kradzież projektów chipów amerykańskiej spółki Micron. Pozwane spółki odpowiedziały oskarżeniem przeciwko amerykańskiej firmie w sądzie w Chinach, który wydał wyrok niekorzystny dla Micron i zakazał sprzedaży niektórych jego chipów w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu