Usinor chce wejść do Huty Florian

Katarzyna Jaźwińska, Katarzyna Kozińska
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Francuski koncern Usinor też chciałby wejść do Huty Florian. Jeśli nie uda mu się przejąć świętochłowickiej spółki, postara się — za kilkaset milionów złotych — wybudować linię powlekania blach w Katowickiej albo Tarnobrzeskiej SSE.

Oprócz British Steel, Hoogovensa, Thyssen Krupp Stahl i Rautaruukki o Hutę Florian będzie walczył także francuski koncern Usinor. W latach 2000-2001 resort skarbu państwa może sprzedać 51 proc. akcji spółki ze Świętochłowic.

Za miesiąc zostanie wybrany doradca finansowy dla Huty Florian i Huty Sendzimira. Jeśli poprze on propozycję wyboru wspólnego inwestora dla HTS i spółki ze Świętochłowic, to najpewniejszymi kandydatami do ich przejęcia będą Thyssen Krupp Stahl albo Hoogovens. Wcześniej mówiło się również o planach inwestycyjnych Usinora wobec HTS. Biuro prasowe podkrakowskiej huty podkreśla jednak, że Francuzi nigdy nie wystąpili z oficjalną ofertą.

Inwestycyjna alternatywa

Jeśli Usinor nie wygra z innymi inwestorami walki o Floriana, będzie chciał zbudować linię powlekania blach w Katowickiej SSE albo w Euro-Parku Wisłosan w Tarnobrzegu.

Andrzej Pasek, wiceprezes KSSE uważa, że jest mało prawdopodobne, by francuska firma otrzymała zezwolenie na tę inwestycję, bo stanowiłoby to duże zagrożenie dla krajowej branży stalowej.

Gra o grube miliony

Usinor zamierza w jednej z polskich stref produkować blachy powlekane, przeznaczone dla motoryzacji i do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Podobny produkt oferuje Huta Florian, która wydała na modernizację swojej linii 100 mln zł.

Na razie nie wiadomo, ile Francuzi chcą przeznaczyć na budowę nowej linii. Analitycy szacują, że inwestycja pochłonie kilkaset milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska, Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Usinor chce wejść do Huty Florian