Usługi obrastają w biura

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Deweloperzy budujący biurowce coraz chętniej wychodzą poza stolicę. W miastach regionalnych mogą liczyć na równie szybki wynajem i łatwiejszą sprzedaż

W 2017 r. w ośmiu największych polskich miastach — poza Warszawą — oddano do użytku ponad 460 tys. mkw. biur. Najwięcej ukończono w Krakowie (190 tys. mkw.) i Łodzi (74 tys. mkw.). Co ciekawe, miniony rok był rekordowy pod względem popytu. Według danych Colliers International, poza stolicą wynajęto łącznie 675 tys. mkw. biur, czyli o 15 proc. więcej niż w 2016 r. Najlepszy wynik odnotowano w Krakowie — 200 tys. mkw., a następny był Wrocław ze 169 tys. mkw.

Zobacz także

— Kraków i Wrocław to rynki, na których boom budowalny jest obecnie najbardziej widoczny. W trakcie realizacji jest tam odpowiednio 300 tys. mkw. i ponad 237 tys. mkw. biur. Kraków jako pierwszy rynek regionalny przekroczył granicę 1 mln mkw. zasobów biurowych, natomiast Wrocław z planowaną na ten rok podażą może osiągnąć ten wynik w kolejnych miesiącach — prognozuje Aleksandra Gawrońska, analityk w dziale doradztwa i badań rynku Colliers International.

Większe pole manewru

Rynek biurowy bardzo intensywnie rozwija się także w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Na trójmiejskim rynku w minionym roku wynajęto ponad 113 tys. mkw. biur.

— Tak dobra passa powinna utrzymywać się również w kolejnych latach. Trójmiasto przyciąga nowych inwestorów m.in. bardzo wysoką jakością życia, a to ważny czynnik z punktu widzenia procesów rekrutacyjnych, zwłaszcza firm z sektora usług, i relokowania pracowników z innych miast — tłumaczy Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL. O ponad 22 proc. popyt wzrósł w Poznaniu. Uwagę zwraca również Łódź, w której od kilku lat rośnie liczba inwestycji biurowych.

— Dodatkowo planowana rewitalizacja obszarowa miasta jak też tak nietypowe projekty, jak Monopolis czy Nowe Centrum Łodzi, pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem — uważa Mateusz Polkowski. Zdaniem ekspertów, obecność na kilku rynkach regionalnych to dla deweloperów szansa na dotarcie do różnej grupy najemców, szczególnie z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który prężnie rozwija się również poza Warszawą.

— Ważna jest też płynność rynków regionalnych — budynki zabezpieczone długoterminowymi umowami najmu przez rozpoznawalne firmy z ugruntowaną pozycjąna rynku jest po prostu relatywnie łatwo sprzedać — mówi Mateusz Polkowski.

Jego opinię podziela Wioleta Wojtczak, ekspertka firmy Savills.

— Rynki regionalne umożliwiają deweloperom łatwiejsze wyjście z inwestycji. Są więc bardziej skłonni do budowania tam nowych obiektów. W 2017 r. wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym w regionach była wyższa niż w Warszawie — mówi Wioleta Wojtczak, zwracając jednocześnie uwagę, że w głównych polskich miastach jest obecna większość czołowych deweloperów biurowych, a kolejni przygotowują tam nowe inwestycje.

— Warto wymienić choćby Ghelamco, które po sukcesie Przystanku mBank planuje kolejną inwestycję w Łodzi, oraz HB Reavis, które do tej pory w Polsce ograniczało się do Warszawy, a obecnie przygotowuje dużą inwestycję w ramach Nowego Centrum Łodzi — dodaje ekspertka Savillsa.

Branżowy wyścig

Jeszcze w 2007 r. zasoby nowoczesnych biur na rynkach regionalnych stanowiły zaledwie 42 proc. rezerwy Warszawy. Po dekadzie rozwoju miasta te w porównaniu ze stolicą urosły niemal dwukrotnie.

— Na koniec 2017 r. zasoby w regionach wyniosły 4,4 mln mkw., a w stolicy — 5,3 mln mkw. Łącznie w ośmiu miastach buduje się obecnie więcej niż w Warszawie. W kolejnych trzech latach ta ósemka powinna dogonić ją pod względem zasobów powierzchni biurowej, choć w samej stolicy poziom planowanej podaży na najbliższe lata jest wysoki. Gdy porównamy każde z miast regionalnych z osobna do Warszawy różnice pozostaną jednak znaczące. Zasoby warszawskie są pięciokrotnie wyższe niż największego rynku regionalnego, czyli Krakowa — mówi Wioleta Wojtczak.

 

Aktywna piątka

GHELAMCO

Spółka ma w budowie butikowy Biurowiec. big w Krakowie o powierzchni 11,5 tys. mkw. Szykuje kolejne inwestycje w Łodzi — łącznie ponad 100 tys. mkw. W dalszych planach są nowe projekty biurowe w Krakowie i Katowicach.

HB REAVIS

Dotychczas spółka działała na rynku warszawskim, jednak ostatnio kupiła działkę o powierzchni 1 ha przy ulicy Targowej w Nowym Centrum Łodzi. Powstaną tu biurowce ze sklepami i punktami usługowymi na parterze. Jednocześnie zostaną zachowane budynki zabytkowe.

ECHO INVESTMENT

Spółka ma w budowie 57 tys. biur we Wrocławiu i Krakowie (West Link I i Sagittarius Business House w stolicy Dolnego Śląska oraz O3 Business Campus III w stolicy Małopolski). W przygotowaniu ma projekty na 147 tys. mkw. w Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.

 

SKANSKA

Poza Warszawą deweloper buduje ponad 120 tys. mkw. biur. W Nowym Centrum Łodzi stawia Bramę Miasta, w Krakowie — kolejne budynki kompleksu High5ive, we Wrocławiu — biurowiec Nowy Targ, w Katowicach — ostatni etap parku Silesia Business Park, a w Poznaniu — kompleks Nowy Rynek. Spółka planuje uruchomienie kolejnych etapów albo nowych inwestycji w regionach, w tym pierwszej w Gdańsku.

TORUS

W ramach czwartego etapu kompleksu Alchemia w Gdańsku firma buduje około 33,7 tys. mkw. biur. W realizacji jest też I etap gdańskiej Officyny, który dostarczy około 3,7 tys. mkw. Deweloper planuje już II etap z około 5,5 tys. mkw. Ma też zabezpieczone tereny pod kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych biur w Gdańsku. Spółka stale szuka terenów pod inwestycje — głównie w Trójmieście, ale nie tylko.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane