Czytasz dzięki

Uspokojenie nastrojów na GPW

Poniedziałkowy handel na warszawskiej giełdzie przebiega nieznacznie pod kreską, w ślad za korektą na parkietach zachodnioeuropejskich.

Po niespełna trzech godzinach handlu WIG 20 traci 0,1 proc., ciągnięty w dół przez 0,4 proc. zniżki frankfurckiego DAXa. Nastrojów inwestorów poprawić nie zdołały dane o koniunkturze w sektorze przemysłowym. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł do 49,3 punktu, zbliżając się do granicy oddzielającej ożywienie od spowolnienia. Nieco gorzej wypadły jednak dane dla Niemiec, największego partnera handlowego Polski. Analogiczny indeks spadł do 48,6 punktu.

Drugi dzień z siedmiomiesięcznego minimum odbijają się notowania PKN Orlen (+0,6 proc.). Kupujących nie zniechęciła informacja o usunięciu spółki przez Goldman Sachs z listy najbardziej preferowanych akcji w regionie. Bank rekomenduje sprzedaż papierów. Do spadków po piątkowym odbiciu wróciły notowania PGE (-1,4 proc.). Spółka zakończyła wartą 1 mld zł emisję obligacji 5 – letnich. Najwyżej od tygodnia znalazły się jednak notowania PGNiG (+1,5 proc.). Spółka szacuje zasoby na swoich licencjach w Pakistanie na 20 mld m sześciennych.

Wyrównane są zmagania między popytem a podażą na szerokim rynku. sWIG80 traci 0,5 proc., a mWIG40 zyskuje 0,4 proc. poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

Trzeci raz z rzędu zyskuje Polnord (+5,9 proc.). Spółka domaga się od miasta Warszawy 322 mln zł odszkodowania.

Kolejne 10 – letnie minimum zanotowały akcje Polimeksu Mostostal (-22,7 proc.). Spółka nie spłaciła odsetek od wierzytelności objętych zawartym w grudniu porozumieniem. Do dziś ma czas na przekonanie wierzycieli, by nie wypowiadali umowy.

Drugą sesję trwa niemrawe odbicie papierów Arctic Paper z dwuletnich minimów (+0,5 proc.). Spółka nie wypłaci dywidendy z zysku za ubiegły rok. Wcześniej zarząd rekomendował wypłatę 2 gr. na akcję.

Historyczne minimum pogłębiła Fota (-5,1 proc.). Spółka złożyła do sądu wniosek o upadłość z możliwością układu.

Piątkowe odbicie z ośmiomiesięcznego dołka zakończyły papiery Vistuli (-3,1 proc.). Akcjonariusze spółki zdecydowali o nowej emisji akcji bez prawa poboru.

Pod czerwcowym szczytem ponownie znalazły się notowania ABC Daty (+1,0 proc.). Spółka podpisała umowę z doradcą, który poszuka dla niej opcji strategicznych. Nie wyklucza pozyskania inwestora strategicznego.

3,5 proc. traci Agora. Nowym – starym prezesem spółki zostanie Wanda Rapaczynski.

Już blisko 20 proc. poniżej majowych szczytów znajdują się notowania ACE (-1,8 proc.). Rada dyrektorów spółki dała zielone światło dla skupu akcji własnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane