Ustawa stoczniowa w zamrażarce

opublikowano: 11-04-2018, 22:00

Resort gospodarki morskiej chce doprecyzować interpretacje ustawy o aktywizacji firm sektora stoczniowego.

W lipcu 2016 r. uchwalono ustawę o aktywizacji podmiotów z branży stoczniowej. Weszła w życie z początkiem ubiegłego roku. Dzięki niej przedsiębiorcy mogli skorzystać m.in. z preferencji podatkowych, jednak zapisy, zwłaszcza dotyczące zmian w rozliczaniu CIT, wzbudziły wątpliwości Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej,jest dobrej myśli i liczy na porozumienie z Brukselą. Minister nie wyklucza jednak doprecyzowania przepisów podatkowych. Przyczyną nie są jednak wątpliwości Komisji Europejskiej, lecz ochrona przedsiębiorców w razie wątpliwości urzędników skarbowych.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, twierdzi, że m.in. dzięki ustawie stoczniowej wdrożono rozporządzenia pozwalające marszałkom udzielać unijnego wsparcia podmiotom z branży. Otrzymały około 75 mln zł.
Zobacz więcej

UNIJNE KORZYŚCI

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, twierdzi, że m.in. dzięki ustawie stoczniowej wdrożono rozporządzenia pozwalające marszałkom udzielać unijnego wsparcia podmiotom z branży. Otrzymały około 75 mln zł. Fot. Marek Wiśniewski

— Wraz z ekspertami Forum Okrętowego prowadzimy działania pozwalające opracować jednolitą interpretację dotyczącą zwolnień podatkowych — powiedział Marek Gróbarczyk podczas wczorajszego posiedzenia komisji sejmowej, którego celem była prezentacja efektów wdrożonych przepisów.

Zapowiedział, że zespół ekspertów ma m.in. określić zasady, na których nie tylko stocznie, ale także dostawcy i kooperanci będą mogli korzystać na przykład z zerowej stawki VAT. Zapowiedzi resortu negatywnie oceniła opozycja. Norbert Obrycki, poseł PO, uznał, że z informacji resortu wynika, że z powodu nieprecyzyjnych zapisów ustawy nie skorzystał z nich żaden podmiot. Gdyby na to się zdecydował, czeka go kontrola skarbowa. Dlatego, jego zdaniem, konieczna jest interpretacja. Marek Gróbarczyk nie odniósł się wprost do pytań posłów opozycji o to, ile faktycznie firm skorzystało z ustawy, podkreślił, że daje ona możliwość preferencji podatkowych, ale urzędnicy i kontrolerzy nie będą zmuszać i sprawdzać, czy przedsiębiorcy z nich korzystają. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy