Ustawy potrzebne od zaraz

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 23-08-2007, 00:00

Wcześniejsze wybory wydają się przesądzone. Nie jest to dobra wiadomość dla pracodawców i polskiej gospodarki, ponieważ kampania wyborcza oznacza, że polityka znowu zdominuje gospodarkę. Dlatego Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do parlamentarzystów, aby przed skróceniem kadencji zajęli się ustawami ważnymi dla rozwoju przedsiębiorczości, a także przepisami, od których zależy sprawna organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Czasu na przygotowanie i realizację związanych z tym zadań jest coraz mniej.

Sprawna i szybka realizacja niezbędnych inwestycji zależy od uchwalenia kilkunastu ustaw, które poprawią otoczenie prawne w tym zakresie. Jeżeli przyjęcie poszczególnych ustaw okaże się już niemożliwe, niezbędne wydaje się przyjęcie ustawy specjalnej, która odblokowałaby zatory w przygotowaniach Polski do sprawnej organizacji EURO 2012. Biorąc pod uwagę doświadczenia innych państw w organizacji dużych imprez sportowych, planowanie i przygotowywanie inwestycji w Polsce powinno się toczyć pełną parą. Zdaniem KPP, bez szybkich zmian prawa proces ten nie ruszy. Stąd nasz apel, aby parlamentarzyści potraktowali priorytetowo akty prawne związane z organizacją EURO 2012.

Zdaniem KPP, pilnego uchwalenia wymagają następujące ustawy ważne z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości:

— Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Na podstawie obecnie obowiązującej nie zawarto ani jednej umowy partnerskiej. Główną przyczyną jest nadmierne

skomplikowanie postępowań.

— Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiany powinny iść w kierunku przyspieszenia wprowadzania planów zagospodarowania do obrotu prawnego.

— Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. W obecnym brzmieniu przepisy o wywłaszczaniu wyłączają możliwość pozyskiwania gruntów na potrzeby budowy obiektów sportowych.

— VAT w budownictwie. Konieczne jest jak najszybsze przyjęcie definicji budownictwa społecznego, pozwalającej na stosowanie obniżonej stawki VAT na mieszkania po roku 2007. Każdy dzień zwłoki to niepewność na rynku mieszkaniowym.

— Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zapowiadana od dwóch lat. Najnowsza wersja projektu, która trafiła do Sejmu, nie do końca spełnia nasze oczekiwania, ale uważamy, że Sejm powinien zdążyć ją przyjąć.

— Ustawa o wypłacie emerytur z OFE. Pierwsi emeryci będą pobierać świadczenia z nowego systemu w przyszłym roku, ale nie wiadomo, w jaki sposób.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu