Utworzenie grupy zawiesza rozliczanie strat

opublikowano: 13-01-2016, 22:00

Podatkowa grupa kapitałowa nie może rozliczyć strat swoich spółek, które poniosły podczas ich samodzielnej działalności.

Spółka, która weszła do grupy podatkowej, przestaje być odrębnym pod atnikiem. Będzie nim ponownie po upływie okresu, na jaki zawarto umowę o utworzeniu grupy lub gdy grupa utraci swój status. Do tego czasu firma, która wcześniej poniosła straty, nie będzie mogła ich rozliczać w podatku dochodowym. Takie prawo będzie jej dane później, gdy znów stanie się odrębnym podatnikiem — wynika z interpretacji podatkowej wydanej w tym miesiącu przez dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB-1-3/4510-550/15/MO).

Spółka, która zwróciła się o interpretację, zawarła ze spółkami od niej zależnymi umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej na co najmniej 3 lata i stała się w niej spółką dominującą. Pierwszy rok podatkowy grupy miał rozpocząć się 1 stycznia 2016 r. Na dzień wcześniej spółka miała na swoim koncie nierozliczone straty podatkowe z lat ubiegłych, które miała prawo rozliczyć w podatku dochodowym od osób prawych (CIT) w ciągu 5 lat.

Ten pięcioletni okres jeszcze nie minął. Według spółki będzie ona mogła rozliczyć swoje straty podatkowe poniesione przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej przez najbliższe kolejno po sobie następujące 5 lat podatkowych, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, także po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu grupy lub po utracie przez nią statusu podatnika CIT.

Dla potrzeb rozliczania strat pierwszy rok podatkowy z tego pięcioletniego okresu rozpocznie się w dniu po okresie obowiązywania umowy grupy lub po utracie jej statusu. Dyrektor katowickiej izby zgodził się ze spółką. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o CIT podatkowa grupa kapitałowa nie pokrywa ze swojego dochodu strat spółek wchodzących w jej skład, a poniesionych przez nie przed powstaniem grupy. Z art. 8 ust. 7 ustawy o CIT wynika, że dla spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową rok podatkowy kończy się w dniu poprzedzającym początek pierwszego roku podatkowego grupy, a kolejny rok rozpoczyna się, gdy grupa nie ma już prawa bytu.

Czyli w okresie funkcjonowania grupy nie biegną lata podatkowe spółki. Potwierdził to także Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku z 1 września 2011 r. orzekł, że po zarejestrowaniu umowy byt uzyskuje nowy podatnik, którego istnienie zależne jest od spełnienia wielu warunków, także w trakcie trwania umowy. Ponadto w tym okresie spółki wchodzące w skład grupy przestają dla potrzeb CIT istnieć jako odrębni podatnicy (sygn. II FSK 491/10). Przy obliczaniu kolejno po sobie następujących 5 lat podatkowych dla rozliczenia strat należy uwzględniać tylko lata podatkowe spółki, bez uwzględniania lat podatkowych innych podatników CIT, w tym podatkowej grupy kapitałowej.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane