Utworzenie grupy zawiesza rozliczanie strat

opublikowano: 13-01-2016, 22:00

Podatkowa grupa kapitałowa nie może rozliczyć strat swoich spółek, które poniosły podczas ich samodzielnej działalności.

Spółka, która weszła do grupy podatkowej, przestaje być odrębnym pod atnikiem. Będzie nim ponownie po upływie okresu, na jaki zawarto umowę o utworzeniu grupy lub gdy grupa utraci swój status. Do tego czasu firma, która wcześniej poniosła straty, nie będzie mogła ich rozliczać w podatku dochodowym. Takie prawo będzie jej dane później, gdy znów stanie się odrębnym podatnikiem — wynika z interpretacji podatkowej wydanej w tym miesiącu przez dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB-1-3/4510-550/15/MO).

Spółka, która zwróciła się o interpretację, zawarła ze spółkami od niej zależnymi umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej na co najmniej 3 lata i stała się w niej spółką dominującą. Pierwszy rok podatkowy grupy miał rozpocząć się 1 stycznia 2016 r. Na dzień wcześniej spółka miała na swoim koncie nierozliczone straty podatkowe z lat ubiegłych, które miała prawo rozliczyć w podatku dochodowym od osób prawych (CIT) w ciągu 5 lat.

Ten pięcioletni okres jeszcze nie minął. Według spółki będzie ona mogła rozliczyć swoje straty podatkowe poniesione przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej przez najbliższe kolejno po sobie następujące 5 lat podatkowych, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, także po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu grupy lub po utracie przez nią statusu podatnika CIT.

Dla potrzeb rozliczania strat pierwszy rok podatkowy z tego pięcioletniego okresu rozpocznie się w dniu po okresie obowiązywania umowy grupy lub po utracie jej statusu. Dyrektor katowickiej izby zgodził się ze spółką. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o CIT podatkowa grupa kapitałowa nie pokrywa ze swojego dochodu strat spółek wchodzących w jej skład, a poniesionych przez nie przed powstaniem grupy. Z art. 8 ust. 7 ustawy o CIT wynika, że dla spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową rok podatkowy kończy się w dniu poprzedzającym początek pierwszego roku podatkowego grupy, a kolejny rok rozpoczyna się, gdy grupa nie ma już prawa bytu.

Czyli w okresie funkcjonowania grupy nie biegną lata podatkowe spółki. Potwierdził to także Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku z 1 września 2011 r. orzekł, że po zarejestrowaniu umowy byt uzyskuje nowy podatnik, którego istnienie zależne jest od spełnienia wielu warunków, także w trakcie trwania umowy. Ponadto w tym okresie spółki wchodzące w skład grupy przestają dla potrzeb CIT istnieć jako odrębni podatnicy (sygn. II FSK 491/10). Przy obliczaniu kolejno po sobie następujących 5 lat podatkowych dla rozliczenia strat należy uwzględniać tylko lata podatkowe spółki, bez uwzględniania lat podatkowych innych podatników CIT, w tym podatkowej grupy kapitałowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy