Utylizacja leków pomysłem na biznes

AT
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

Specjalistyczna wiedza i znajomość przepisów są niezbędne w prowadzeniu tego biznesu.

Specjalistyczna wiedza i znajomość przepisów są niezbędne w prowadzeniu tego biznesu.

Polacy wydają na leki rocznie nawet kilkanaście miliardów złotych . Jeśli nie zostaną one wykorzystane, nie można ich, ot tak, wrzucić do śmietnika — prawo nakazuje ich unieszkodliwienie. Czy firmy, które podjęły się tego zadania, siedzą na żyle złota?

— Utylizacja leków jest bardzo dobrym biznesem pod warunkiem, że firma jest dobrze przygotowana merytorycznie i ma odpowiednie uprawnienia do utylizacji odpadów niebezpiecznych. Należy bowiem pamiętać, że przeterminowane lub nieużywane produkty lecznicze sklasyfikowane są jako odpady niebezpieczne. Utylizacji powinny być poddane zarówno leki przeterminowane, jak i te, które nadal zachowują termin ważności, lecz komuś są niepotrzebne i dlatego wyrzucane. Niestety, nie ma możliwości zwrotu do apteki leku z aktualną datą ważności. Nawet, gdyby opakowanie było nienaruszone. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stwierdzono wadę jakościową lub gdy leki niewłaściwie wydano. Niektóre apteki wystawiają natomiast specjalne pojemniki, do których można wrzucać niepotrzebne bądź przeterminowane środki lecznicze — mówi Aleksandra Potrykus, prezes Polskiej Grupy Recyklingu Proeko.

Dodaje, że z roku na rok rośnie ilość utylizowanych leków. W 2009 firma Proeko zutylizowała 165 ton środków leczniczych.

Jednak przedstawiciele firm prowadzących taką działalność przestrzegają przed traktowaniem jej i wyłącznie w kategoriach biznesu. Monika Malicka, właścicielka przedsiębiorstwa Malex, podkreśla, że jest to również spora odpowiedzialność. A duża konkurencja i zmieniające się przepisy dodatkowo podnoszą poprzeczkę.

— Nie jest to biznes, którego można się szybko nauczyć. Niezbędna jest specjalistyczna wiedza z dziedziny chemii i biologii oraz znajomość przepisów, które zmieniają się jak w kalejdoskopie — ostrzega Monika Malicka.

Głównymi klientami specjalistów od utylizacji są firmy farmaceutyczne, a unieszkodliwianiu poddaje się m.in. przeterminowane leki, szczepionki i nici chirurgiczne.

Utylizacja leków może być więc dobrym pomysłem na biznes. Jednak nie dla każdego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy