Uwaga na dane z USA

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 15-09-2022, 11:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek czwartkowych godzin handlu nie przynosi większych przetasowań na rynkach finansowych, podobnie jak to działo się w środę. Inwestorzy po wyższych od prognoz danych o inflacji w USA i przed przyszłotygodniowym posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozostają w zawieszeniu. Po tym jak we wtorek amerykańskie indeksy zaliczyły niewidziany od dwóch lat 5-procentowy spadek, a notowania S&P 500 pozostają poniżej 4000 pkt.

Tom Brenner

Handel na Starym Kontynencie także nie wygląda najlepiej bowiem niemiecki Dax cały czas pozostaje w okolicy 13000 pkt. Nic nie zmieniły opublikowane wczoraj dane o inflacji PPI z USA za sierpień, które okazały się poniżej prognoz. Po wcześniejszym zaskoczeniu w górę wskaźnikiem CPI oraz inflacją bazową odczyt PPI pozostawał zdecydowanie na drugim planie. Ceny producentów są bowiem w większym stopniu uzależnione od sytuacji na rynku surowcowym, a tu ostatnie tygodnie wiązały się ze spadkiem notowań.

Dziś w centrum uwagi rynków będą sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w USA, które jeśli wskażą na pogarszającą się koniunkturę gospodarczą, to mogą nieco stonować narosłą w ostatnich godzinach wycenę przyszłotygodniowej decyzji Fed. Można zatem powiedzieć, że im słabsze z gospodarki dane, tym lepiej dla cen akcji. Tradycyjnie jak co czwartek poznamy także ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeksy NY Empire State i Filadelfia Fed obrazujące koniunkturę we wrześniu.

Kluczowy w końcówce tygodnia dla rynków będzie jeszcze publikowany jutro wstępny odczyt Uniwersytetu Michigan obrazujący nie tylko nastroje amerykańskich gospodarstw domowych ale i oczekiwania inflacyjne. Ich wzrost w czerwcu w połączeniu z zaskoczeniem ze strony inflacji w górę spowodował przyspieszenie tempa podwyżek przez Fed. Nie można wykluczać scenariusza, w którym dalszy wzrost oczekiwań inflacyjnych będzie wspierał możliwość podwyżki o cały punkt procentowy w przyszłym tygodniu.

Na rynku walutowym bez większych zmian, a eurodolar pozostaje w okolicy parytetu. W gronie G10 pozytywnie wyróżnia się dolar australijski. To po danych wskazujących na odbicie poziomu zatrudnienia w sierpniu o 33.5 tys. Wobec spadku o 40.9 tys. w lipcu. Mimo to poziom bezrobocia wzrósł do 3.5% z 3.4% odnotowanych przed miesiącem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, Zespół mForex

Polecane