Uwaga na kredyty w obcych walutach

Beata Tomaszkiewicz
03-12-2004, 00:00

W ciągu dwóch lat złoty może znacznie się osłabić. Może to pogorszyć portfel kredytów hipotecznych udzielonych w dewizach — ostrzega NBP.

Wartość portfela kredytów hipotecznych udzielonych przez polskie banki sięgnął na koniec trzeciego kwartału 40 mld zł.

— Szacujemy, że w ciągu 10-15 lat portfel ten może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie — mówił Zbigniew Krysiak, przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości przy Związku Banków Polskich.

Wybór z rozwagą

NBP przestrzega banki przed niefrasobliwością w udzielaniu kredytów mieszkaniowych.

— Rynek kredytów mieszkaniowych jest w Polsce bardzo mały. Jego udział w PKB nie przekracza 3 proc., ma więc ogromny potencjał wzrostu. Banki powinny jednak dążyć do ograniczenia ryzyka. Tymczasem największy wzrost odnotowują kredyty w walucie obcej, co jest związane z mocnym złotym. Do tego dochodzi znacznie niższe ich oprocentowanie. Jednak z naszej analizy wynika, że w ciągu dwóch lat kurs złotego może ulec znacznemu osłabieniu, co może spowodować kłopoty finansowe tych, którzy kredyt zaciągnęli w walucie obcej — mówi Krzysztof Rybiński, wiceprezes NBP.

Zdaniem NBP, klienci powinni zadłużać się przede wszystkim w walucie, w której zarabiają. Na udzielanie kredytów hipotecznych tylko w złotych na razie zdecydowały się nieliczne banki: Pekao SA, BZ WBK, ING BSK.

Ryzyko ubezpieczone

Banki powoli próbują przenieść część ryzyka związanego z kredytami długoterminowymi na ubezpieczycieli.

— Na 25 mld zł rocznej składki przyjmowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe tylko 150 mln zł pochodzi z ubezpieczeń kredytów mieszkaniowych. Ale stopniowo będą one oferowały nie tylko proste produkty, ale ubezpieczenia połączone z produktami emerytalnymi. To lepiej zabezpieczy klientów i banki przed ryzykiem — mówi Jan Monkiewicz, szef Komisji Nadzoru nad Ubezpieczeniami i Funduszami Emerytalnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Uwaga na kredyty w obcych walutach