Uwaga na lokatyz funduszami… i gwiazdką

Ewa Bednarz
opublikowano: 25-03-2013, 00:00

Dobrze oprocentowana, ale krótkoterminowa, lokata powiązana z inwestycjami w fundusze nie zrekompensuje kosztów

Lokaty połączone z funduszem inwestycyjnym miały być produktem przeznaczonym dla klientów, którzy liczyli na dodatkowe zyski, ale jednocześnie chcieli zminimalizować ryzyko inwestycji przez ochronę części swoich oszczędności wpłaconej na depozyt. Oferty takie mogły przekonać do długoterminowych inwestycji. Zwłaszcza że wiele z nich miało roczny horyzont czasowy, który pozwalał na ocenę efektywności części funduszowej. Dzisiaj tylko nieliczne banki trzymają się tej zasady.

Mix Korzyści… ale dla banku

Oferty rynkowe przebija Bank BPH z pakietem Mix Korzyści. Pakiet składa się z atrakcyjnej lokaty, której oprocentowanie wynosi 11 proc. w skali roku i Planu Inwestycyjnego, czyli wpłaty na wybrane fundusze. Lokata jest jednak tylko trzymiesięczna, a plan ma trwać dwa lata. To powinno budzić czujność przyszłych inwestorów. Bank nie jest instytucją charytatywną i nie dopłaca do klientów, ale żyje z nich. A oferowanie 11 proc. na lokacie przy obecnych stopach procentowych się wydaje nie być dobrym interesem. I nie jest, dlatego tam, gdzie bank doda, musi gdzie indziej odebrać. I tak działa mechanizm pakietu Mix Korzyści. Klient, który chce skorzystać z oferty, wpłaca połowę oszczędności na lokatę, a połowę przeznacza na kupno jednostek wybranych funduszy. Ich kupno jednak kosztuje.

Prowizja wprawdzie jest nieduża, bo 1 proc., ale jest. Tymczasem kupno jednostek samodzielne jest możliwe bez dodatkowych opłat. Zerwanie umowy przed terminem również nie będzie opłacalne, ponieważ opłata umorzeniowa wynosi 2 proc. w pierwszym roku trwania inwestycji lub 0,5 w drugim roku. Z lokaty wbrew pozorom zyska się niewiele. 11 proc., obowiązuje w skali roku, po trzech miesiącach zostaną więc naliczone odsetki wysokości 2,71 proc. Po potrąceniu podatku pozostanie 2,2 proc. zysku. Tymczasem na rynku jest kilka lokat trzymiesięcznych, z których można mieć 5 proc. zysku w skali roku bez dodatkowych umów. Zarobimy na nich 1,2 proc., czyli 1 proc. po opodatkowaniu. W rzeczywistości odsetki będą jednak tylko o 0,2 pkt. proc. niższe niż w pakiecie Mix Korzyści, ponieważ w pakiecie 1 pkt. proc. wyższego zysku zniweluje konieczność zapłacenia prowizji za kupno jednostek.

Wysokie procenty — małe zyski

Wysokim oprocentowaniem lokaty kusi również Nordea Bank, reklamując Lokatę Hit jako idealne połączenie zyskownej lokaty i atrakcyjnej inwestycji w fundusze. W tym przypadku oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej wynosi 7 proc., a jednomiesięcznej 9 proc. w skali roku. Założyć ją mogą osoby, które zainwestują w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe w ramach Nordea Inwestor, Nordea PSO oraz Nordea Gwarant lub w otwarte fundusze inwestycyjne Nordea 1, SICAV lub Nordea Fund of Funds, SICAV. 7 proc. w skali roku to 1,73 proc. w skali miesiąca (1,43 proc. na czysto). Na lokacie miesięcznej zyska się 0,74 proc. brutto, czyli 0,6 proc. netto. Zyski z lokat nie powodują więc zawrotu głowy, zwłaszcza że w zamian pozostaje długoterminowe zobowiązanie inwestycyjne, które nie jest pozbawione kosztów, a lokata nie jest odnawialna. BNP Paribas proponuje natomiast Lokatę PROFITPlus w dwóch wariantach: jako połączenie 3-miesięcznej lokaty z subfunduszem BNP Paribas albo 6-miesięcznej.

Oprocentowanie pierwszej wynosi 6 proc., drugiej 7,5 proc. w skali roku. Zaletą oferty jest możliwość podzielenia oszczędności na część depozytową i inwestycyjną w proporcjach 50 na 50 proc. lub 70 proc. na 30 proc., co trochę minimalizuje ryzyko. A ryzyko istnieje, ponieważ do wyboru są tylko fundusz akcji i stabilnego wzrostu. Zyskać i w tym przypadku będzie jednak trudno. Na lokacie kwartalnej zarobimy 3 proc., a na półrocznej 3,75 proc. brutto. Po opodatkowaniu będzie to 2,43 i 3,04 proc.

Tymczasem za kupno jednostek subfunduszu BNP Paribas Akcji i wpłacie do 5 tys. zł prowizja wynosi 4,99 proc., a za kupno jednostek subfunduszu BNP Paribas Stabilnego Wzrostu 2,99 proc. Przy wpłacie od 5 do 20 tys. zł opłata spadnie odpowiednio do 4 i 2,75 proc. Jest więc nadal wysoka i skutecznie znosi zyski z części depozytowej. Jedyną pociechą jest promocyjne zawieszenie przez BNP Paribas TFI opłat za zarządzanie, choć to niewiele zmieni, jeżeli koniunktura nie będzie sprzyjać. Zwłaszcza że wycofanie się z inwestycji przed upływem półrocznej umowy również będzie ukarane — oprocentowanie lokaty spadnie z 7,5 do 4 proc. w skali roku.

Wybieraj fundusze, nie lokaty

Wysoką premię za lokatę 3-miesięczną połączoną z funduszami oferuje BGŻOptima — 7 proc. w skali roku. Zaletą depozytu jest możliwość ulokowania na nim nawet 100 tys. zł, wadą, że jego wartość nie może przekraczać jednej trzeciej wartości oszczędności przeznaczonej na kupno jednego z subfunduszy: Skarbiec III Filar, Skarbiec Waga lub Skarbiec Akcja (liczą się tylko jednostki kupione po 17 marca). Bank nie pobiera prowizji ani za kupno, ani za odkupienie jednostek uczestnictwa. Uprzedza też, że wyniki historyczne subfunduszy nie gwarantują podobnych wyników w przyszłości, że trzeba się liczyć z ryzykiem inwestycji i pamiętać o podatku od ewentualnych zysków. Haczyków więc nie ma. Mimo to lokata również nie powinna przesądzić o inwestycji. Z takich ofert powinny korzystać jedynie osoby, które właśnie na takie fundusze zdecydowałyby się niezależnie od promocji. Bank nie straci, bo swoje od TFI odzyska z tytułu pośrednictwa w sprzedaży jednostek uczestnictwa, ale klient zarobi tylko wtedy, gdy dopisze mu koniunktura. Oszczędzać więc warto, ale o inwestycji w fundusz nie może przesądzać wysoko oprocentowana, ale krótkoterminowa lokata.

PKO BP

Lokata inwestycyjna 6- lub 12-miesięczna z subfunduszami PKO Parasolowy FIO

Oprocentowanie lokaty półrocznej wynosi 4,5 proc. w skali roku dla wpłat do 20 tys. zł i 4,75 proc. dla wpłat wyższych. Oprocentowanie lokaty rocznej wynosi odpowiednio 4,75 i 5 proc. Minimalna wpłata na program — 3 tys. zł, jest równo podzielona na część depozytową inwestycyjną. Za wcześniejsze wycofanie się z części inwestycyjnej zostanie pobrana opłata wysokości 3 proc. Opłata manipulacyjna za kupno jednostek wynosi 2,25 dla wpłat wyższych niż 20 tys. zł i 2,5 proc. dla niższych.

11% Reklamowane przy pakiecie Mix korzyści, to iluzoryczny zysk.

ING Bank Śląski

Fundusz z Lokatą 3m

Oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej wynosi 5,5 proc. w skali roku. Minimalna wpłata do programu wynosi 3 tys. zł. Połowa pozostaje na depozycie, a połowa jest inwestowana na rok w wybrany subfundusz ING Parasol FIO: obligacji, stabilnego wzrostu, zrównoważony lub akcji. Minimalna wpłata wynosi 4 tys. zł. Bank nie pobiera opłaty manipulacyjnej za kupno jednostek, ale opłata umorzeniowa za wycofanie się z funduszy przed terminem wyniesie 3 proc.

Bank Millennium

Planu Millennium SuperDuet

Lokatę z funduszem można zakładać na 3, 6 lub 12 miesięcy. Oprocentowanie w każdym przypadku wynosi 5 proc., pod warunkiem że kupi się jednostki jednego z subfunduszy: stabilnego wzrostu, zrównoważonego, akcji lub Dynamicznych Spółek. Przy inwestycji w subfundusz depozytowy (jest możliwa tylko roczna) oprocentowanie wyniesie 4,5 proc. Opłata manipulacyjna dla subfunduszy akcji i zrównoważonego wynosi 4 proc., dla stabilnego wzrostu 2,5 proc., a dla Dynamicznych Spółek 4,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu