Uwaga na pułapki… kariery

DCZ
opublikowano: 28-10-2013, 06:13

Czasami jedna błędna decyzja w karierze zawodowej może ją zatrzymać.

Jesteś ambitny, rozwijasz się zawodowo, zdobywasz nowe kompetencje. Wydaje się, że sukces na rynku pracy masz gwarantowany, a tymczasem pracodawcy nie są tobą zainteresowani. Dlaczego? Prawdopodobnie zadecydowała o tym jedna błędna decyzja w życiu zawodowym – wpadłeś w jedną z pułapek zaobserwowanych przez konsultantów firmy doradczej Antal International.

1. Pułapka pustego awansu

Przyjmujemy atrakcyjnie brzmiącą nazwę stanowiska, za którą nie idzie odpowiadający jej zakres obowiązków i odpowiedzialności. Czasem jest to sposób na zatrzymanie pracownika w firmie. Gdy nie jest ona w stanie zaoferować mu większego wynagrodzenia lub dalszego rozwoju proponuje awans na bardziej prestiżowe stanowisko menedżera, dyrektora czy członka zarządu. Problem pojawia się przy zmianie pracy. Jak twierdzę konsultanci z Antal International żadna firma nie zdecyduje się zatrudnić na strategiczne stanowisko osoby, która ominęła kilka szczebli i nie zdążyła nabyć odpowiednich kompetencji.  

2. Pułapka głębokiej wody

Tu chodzi o sytuację, w której wraz z wyższym stanowiskiem otrzymujemy nieproporcjonalną do kompetencji liczbę obowiązków. Zdarza się, że w przedsiębiorstwie nagle zwalnia się wakat na kierowniczym stanowisku. Ponieważ firma nie ma czasu na dłuższe poszukiwania, oferuje awans dotychczasowemu pracownikowi, mimo, że nie ma on jeszcze wystarczającego doświadczenia. Ambitne osoby często się skuszą na taką propozycję. Niestety z reguły – choć zdarzają się wyjątki – brak kwalifikacji sprawia, że młody menedżer ponosi porażkę. Poszukując pracy jest już postrzegany przez pracodawców jako osoba, która okazała się nieskuteczna.  

3. Pułapka wszechstronności

Dotyczy najczęściej pracowników mniejszych firm, którzy mają bardzo różnorodne obowiązki i nie mają okazji na wyspecjalizowanie się i pogłębianie wiedzy. Problem pojawia się przy zmianie pracy na dużą korporację, gdzie podziały między poszczególnymi obszarami są dużo wyraźniejsze i wymagają dokładniejszej znajomości tematu. Dlatego taki kandydat może mieć trudności w otrzymaniu upragnionej pracy. Warto pomyśleć o kursach doszkalających czy studiach podyplomowych, które pozwolą na większą specjalizację i w efekcie objęcie stanowiska w dużej strukturze.  

4. Pułapka skoczka

Zagrożeniem dla kariery jest częste zmienianie pracy. Pracodawcy obawiają się, że taka osoba i u nich nie popracuje długo. Wdrożenie pracownika to koszty – szkolenia, czas współpracowników. Firmy chcą unikać sytuacji, w której taka inwestycja się nie zwróci. Przyczyną częstych zmian pracy z reguły jest niezgodność oczekiwań pracowników z rzeczywistością. Aby tego uniknąć poznajmy bardzo dobrze firmę – jeszcze przed zatrudnieniem. Dopytajmy o kulturę organizacyjną, wymagania wobec pracowników, ścieżki rozwoju. Dowiedzmy się jak wygląda zwykły dzień pracy.  

5. Pułapka lojalności

Pułapką może być też zbyt długi czas pracy w jednym przedsiębiorstwie. Gdy taka osoba dojrzeje jednak do zmiany, nowi pracodawcy mogą się obawiać, że będzie miała problemy z dostosowaniem się do nowej kultury pracy. Z obserwacji konsultantów Antal wynika, że podczas pierwszy dwóch lat pracy w jednej firmie wciąż się uczymy. W trzecim roku zaczynamy korzystać świadomie z nabytych kompetencji, a czwarty rok powinien przynieść zmianę – stanowiska, działu. Taki pracownik powinien podjąć się nowych projektów – jeśli firma nie jest w stanie mu tego zapewnić – zmienić pracę.  

6. Pułapka zamkniętych drzwi

Zmiana branży może okazać się bardzo ciekawym wyzwaniem. Jest to jednak duży zwrot w karierze i nieprzemyślana decyzja może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Niektóre branże są bardzo hermetyczne i niechętnie widziani są kandydaci, którzy stracili kontakt z bieżącymi trendami. Poza tym czasem postrzega się pracowników, którzy zmienili branżę, jako niewystarczająco zmotywowanych. Zastanów się w pierwszej kolejności, z jakiego powodu chcesz zmienić pole działania. Pamiętaj, że w obecnej branży już jesteś ekspertem, albo wkrótce nim zostaniesz, w nowej branży będziesz musiał pozycję budować od początku – nawet jeśli zaczniesz od wysokiego stanowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane