Uważaj na wybicia z trendów bocznych

Grzegorz Zalewski
15-10-2001, 00:00

Uważaj na wybicia z trendów bocznych

Zalecenie z tytułu można znaleźć w większości książek poświęconych grze na rynkach terminowych, szczególnie w tych, gdzie zwraca się uwagę na analizę techniczną. Trend boczny, nazywany czasem konsolidacją, jest jednym z największych problemów wszystkich grających. Zarobienie wówczas pieniędzy niemal graniczy z cudem, dlatego im dłużej trwa konsolidacja, tym bardziej jest bolesna dla portfeli uczestników rynku.

Oczywiście trendy boczne mogą być bardzo różne. Latem 2000 roku WIG20 poruszał się w obszarze 2000-2150. Teoretycznie jest to rozpiętość pozwalająca znaleźć przyzwoity zysk, jednak wahania z dnia na dzień uniemożliwiały praktycznie przyjęcie rozsądnej strategii. Nieco inaczej sytuacja wyglądała w ostatnim miesiącu – trend boczny był tak wąski, że potencjalne lub faktyczne straty były niewielkie, a co najważniejsze, nie dochodziło do błędnych sygnałów.

Zarówno w 2000 roku, jak i teraz uczestnicy oczekiwali na wybicie. W takich sytuacjach mamy do czynienia zarówno ze zwolennikami spadków, jak i wzrostów. To naturalne. Warto jednak poczekać do wybicia z konsolidacji i zająć odpowiednią pozycję. Z reguły nie warto zajmować pozycji przed wybiciem.

Im dłuższa konsolidacja, tym większy powinien być ruch po wybiciu z niej. Dlatego zaskoczeniem mogą być wydarzenia ostatnich dni. Po miesiącu trendu bocznego rynek znalazł się w ciągu dwóch dni 100 punktów wyżej. Dodatkowo ocenę utrudniał fakt awarii systemu — niemniej jednak wybicie stało się faktem. Za kilka lat, gdy inwestorzy zapomną o kłopotach na tej sesji, być może wybicie to będzie pokazywane jako podręcznikowy przykład.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uważaj na wybicia z trendów bocznych