Uzgodnienie „planu Obamy” pomogło Wall Street

MD
11-02-2009, 22:37

Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,6 proc. S&P500 kończył dzień 0,8 proc. zwyżką. Wartość Nasdaq poszła w górę o 0,4 proc.

Indeksy amerykańskich giełd wzrosły, choć jeszcze na dwie godziny przez końcem handlu znajdowały się w dziennym dołku. Nastroje poprawiła wiadomość o uzgodnieniu przez Izbę Reprezentantów i Senat wspólnego projektu „planu Obamy”, który może być głosowany jeszcze w tym tygodniu.

 

Drożały akcje spółek finansowych, których indeks spadł we wtorek 12 proc. Kurs Citigroup wzrósł o 10 proc., Bank of America o 9,5 proc., a JP Morgan o 6 proc. Najmocniej drożejącą spółką wchodzącą w skład S&P500 był XL Capital. Zarejestrowana na Bermudach spółka specjalizująca się w ubezpieczaniu biznesu zapowiedziała 10 proc. redukcję zatrudnienia i obniżenie o prawie połowę dywidendy po drugiej z rzędu kwartalnej stracie. Inwestorzy sądzą chyba, że najgorsze ma już za sobą, bo jej kurs wzrósł o 58 proc.

Słynny inwestor Jim Rogers musi być w kiepskim nastroju. Poinformował, że nie wierzy w powodzenie planu stymulacji gospodarki i dlatego dokonał transakcji krótkiej sprzedaży akcji amerykańskich blue chipów, m.in. IBM, GE i JP Morgan. Akcje wszystkich jednak wyraźnie wzrosły w środę.

Na rynku technologicznym wyraźnie taniały akcje Research In Motion. Producent komunikatorów BlackBerry zapowiedział, że jego wyniki kwartalne będą niższe niż oczekiwano. Zapłacił za to prawie 15 proc. spadkiem kursu. Producent chipów graficznych, Nvidia, staniała o prawie 13 proc. po tym, jak ujawniła większą stratę kwartalną niż prognozowali analitycy.  

MD

© ℗

Podpis: MD

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uzgodnienie „planu Obamy” pomogło Wall Street