UZP i NIK będą współpracować

Albert Stawiszyński
opublikowano: 2003-01-10 00:00

Wczoraj Najwyższa Izba Kontroli (NIK) oraz Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zawarły porozumienie określające zasady współdziałania na rzecz przestrzegania ustawy o zamówieniach publicznych.

— Dzięki temu obie instytucje będą mogły lepiej pilnować publicznych pieniędzy — zapewnia Mirosław Sekuła, prezes NIK.

Ponadto — zdaniem Tomasza Czajkowskiego, prezesa UZP — porozumienie przyczyni się do skuteczniejszej walki z korupcją. Strony zobowiązały się m.in. do informowania się o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych, przekazywania informacji o wynikach kontroli czy inspirowania działań edukacyjnych.

Zdaniem prawników, współpraca tych instytucji to dobry sygnał.

— Wymiana informacji między UZP a NIK może przyczynić się do wypracowania lepszej praktyki i procedur wydatkowania środków publicznych. Niewykluczone, że może to zaowocować zmianą prawa tam, gdzie jest nieskuteczne — mówi Katarzyna Dulewicz, radca prawny z Cameron McKenna.