Valeo myśli o kolejnych inwestycjach w Polsce

Paweł Janas
opublikowano: 19-11-2001, 00:00

Francuska firma Valeo, specjalizująca się w produkcji części samochodowych, planuje kolejne inwestycje w Polsce. Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów jest budowa zakładu w Chrzanowie.

Francuski koncern Valeo, produkujący w Polsce m.in. chłodnice, wycieraczki i wiązki elektryczne, myśli o kolejnych inwestycjach w naszym kraju. Nieoficjalnie wiadomo, że jednym z projektów jest pomysł budowy fabryki w Chrzanowie, produkującej reflektory do samochodów. Przedstawiciele koncernu — zarówno w Polsce, jak i w centrali w Paryżu — nie chcą jednak potwierdzić tych informacji.

Według przedstawicieli starostwa chrzanowskiego, firma od dłuższego już czasu negocjuje uzyskanie zgody na położenie mediów pod autostradą A4, do której przylega teren planowanej inwestycji.

— Jest już zgoda resortu transportu i Stalexportu — koncesjonariusza autostrady. Rozmowy z Agencją Budowy i Eksploatacji Autostrad też zmierzają do pozytywnego rozwiązania — mówi Tomasz Kikla z zarządu powiatu chrzanowskiego.

Region, o bezrobociu sięgającym 17 proc., wiąże bardzo duże nadzieje z planami firmy Valeo, która zapowiada zatrudnienie w pierwszym etapie 200-300 osób, a docelowo 800.

— Jeśli wszystko dobrze pójdzie, budowa powinna rozpocząć się wiosną przyszłego roku i prawdopodobnie pod koniec 2002 r. ruszy produkcja — dodaje Tomasz Kikla.

Valeo to europejski potentat w branży produkcji części samochodowych. Ostatnio francuska firma miała jednak spore problemy. W październiku poinformowała, że planuje zamknięcie 12 zakładów i zwolnienie 5 tys. pracowników w Europie. Zysk netto spółki spadł w ostatnim kwartale o 77 proc. — do 11 mln EUR (prawie 40 mln zł). Valeo, dysponujący 170 zakładami w całej Europie, zapowiedział jednocześnie, że do końca roku ich liczba spadnie poniżej 140.

— Część produkcji Valeo zamierza przenieść z Europy do Polski — twierdzi pragnący zachować anonimowość informator.

Takiej możliwości rzeczywiście nie można wykluczyć. Ostatnio na podobny ruch zdecydował się amerykański Delphi Automotive Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Valeo myśli o kolejnych inwestycjach w Polsce