VAT na kranówkę nie wzrośnie

opublikowano: 10-02-2019, 22:00

Po tekście „PB” Ministerstwo Finansów zamierza jasno zapisać, że podatek na wodę z kranu pozostanie na poziomie 8 proc.

Projektowana przez resort finansów tzw. nowa matryca stawek VAT zostanie uzupełniona o zapis przesądzający, że stawka na wodę dostarczaną kanalizacją do gospodarstw domowych pozostanie na poziomie 8 proc.

By uciąć wszelkie spekulacje, Ministerstwo Finansów podległe Teresie Czerwińskiej postanowiło czarno na białym zapisać, że stawka VAT na wodę z kranu nie wzrośnie.
Zobacz więcej

DMUCHANIE NA ZIMNE:

By uciąć wszelkie spekulacje, Ministerstwo Finansów podległe Teresie Czerwińskiej postanowiło czarno na białym zapisać, że stawka VAT na wodę z kranu nie wzrośnie. Fot. Bloomberg

Zobacz także

— Nie było celem ani intencją Ministerstwa Finansów podniesienie stawki podatku VAT na wodę z kranu z 8 do 23 proc. Jednak po dodatkowej analizie sprawy zdecydowano o uzupełnieniu projektowanego załącznika nr 3 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów i usług objętych stawką 8-procentową, o towar w postaci wody dostarczanej siecią wodociągową, cysternami i innymi środkami transportu. Nie powinno już być żadnych wątpliwości w zakresie opodatkowania tego rodzaju świadczenia — mówi Paweł Jurek, rzecznik MF.

Obawy o możliwy wzrost VAT o 15 pkt. proc. wyraziło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w opinii do projektu MF oraz przedstawiciele branży wodociągowej na łamach „PB”. Wynikały one z tego, że MF skreśliło „wodę w postaci naturalnej” z załącznika nr 3 do ustawy o VAT (pozycja 70), który zawiera wykaz towarów i usług korzystających z obniżonej, 8-procentowej stawki. Pozycji tej jednak nie zawarło w projektowanych załącznikach nr 1 i nr 3, które wskazują towary i usługi na niższych stawkach. „Zniknięcie” wody z kranu z załączników obniżonych stawek zrodziło wątpliwości i obawy, że może ona zostać objęta podstawową stawką wysokości 23 proc., co oznaczałoby drastyczne podwyżki cen.

— Nie jest jasne, jaki był cel zmian wprowadzonych przez resort finansów, ale skoro istnieją wątpliwości interpretacyjne, to należy je usunąć — uważa Dominik Gajewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Resort przedsiębiorczości poinformował „PB”, że namówił MF do poprawienia projektu w celu „utrzymania dotychczasowej, 8-procentowej stawki VAT na wodę w postaci naturalnej, zamiast 23-procentowej, co wynikałoby z wcześniejszej wersji projektu”.

— Na razie nie możemy komentować zapowiedzianej zmiany w projekcie, bo musimy zobaczyć, jak faktycznie zostanie skonstruowany nowy zapis. Wtedy okaże się, czy będziemy mogli wystawiać faktury tak, jak obecnie, czy też wodę dostarczaną wodociągami będziemy musieli jako towar osobno uwzględniać na fakturze — mówi Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady Izby Gospodarczej Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Projekt jest na końcowym etapie prac rządowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu