Fiskus zmącił wodę

opublikowano: 05-02-2019, 22:00

Resort przedsiębiorczości obawia się wzrostu stawek VAT na wodę z 8 do 23 proc. Resort finansów zaprzecza, ale firmy chcą doprecyzowania przepisów. Na wszelki wypadek

Bardzo niepokojące informacje znalazły się w stanowisku Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) do projektu tzw. nowej matrycy stawek VAT. Wynika z niego, że projekt Ministerstwa Finansów (MF) skutkuje drastyczną podwyżką podatku VAT na „wodę w postaci naturalnej”. Zdaniem MPiT, chodzi o dostarczaną wodociągami tzw. kranówkę.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie zamierza podnosić VAT-u na wodę w
kranach. Do utrzymania obniżonego podatku zostało podobno namówione przez
resort przedsiębiorczości, który nie krył wątpliwości dotyczących nowych
przepisów.
Zobacz więcej

RESORTOWA WODA:

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie zamierza podnosić VAT-u na wodę w kranach. Do utrzymania obniżonego podatku zostało podobno namówione przez resort przedsiębiorczości, który nie krył wątpliwości dotyczących nowych przepisów. Fot. Fotolia

W opinii do projektu MF resort przedsiębiorczości napisał: „Zgodnie z obowiązującą pozycją 70 załącznika nr 3, woda w postaci naturalnej objęta jest stawką wysokości 8 proc. Zgodnie natomiast z projektem ustawy, woda w postaci naturalnej będzie objęta stawką 23 proc. Oznacza to zatem podwyżkę o kilkanaście procent VAT na wodę w postaci naturalnej zdatną do picia, do której zalicza się wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, dostarczaną za pośrednictwem wodociągów. Zatem wzrosną rachunki za wodę dla gospodarstw domowych”.

Tok rozumowania MPiT jest taki, że skoro „woda w postaci naturalnej”, widniejąca obecnie w pozycji 70 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, w której są towary objęte 8-procentową stawką, nie została przeniesiona do projektowanych załącznikównr 1 oraz nr 2 (towary i usługi objęte obniżonymi stawkami), to oznacza, że woda z kranu wskoczy na stawkę 23 proc.

Dobre intencje

MF postanowiło omówić tę kwestię z resortem przedsiębiorczości na konferencji uzgodnieniowej. Co na niej ustalono? Resort przedsiębiorczości poinformował „PB”, że przekonał MF do utrzymania stawki na wodę na obecnym poziomie. Resort finansów także zapewnił nas, że nie zamierza jej podwyższać. „Intencją MF nie było i nie jest podwyższenie stawki podatku VAT na wodę dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych” — napisało do „PB” biuro prasowe MF. Prace nad nową matrycą stawek VAT nadal trwają i „jej ostateczny kształt może jeszcze ulec zmianie”. Z opinii prawników wynika, że rządowi urzędnicy wywołali… burzę w szklance wody. Przekonują, że podwyżka VAT nigdy tej wodzie nie groziła.

— Dostarczanie wody do gospodarstw domowych to nie towar, lecz usługa, która nigdy nie była regulowana w pozycji 70 załącznika nr 3 do ustawy, tylko w pozycjach usługowych 140 i 141 tego załącznika. To usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych. Tym samym w tym zakresie nic się nie zmieni, a likwidacja pozycji „woda w postaci naturalnej” nie będzie brzemienna w skutkach dla gospodarstw domowych — twierdzi Maciej Dybaś, doradca podatkowy w Crido.

Wtóruje mu Maria Kukawska, doradca podatkowy, partner w Stone & Feather Tax Advisory.

— Usunięcie „wody w postaci naturalnej” z projektu nowej matrycy stawek VAT, obecnie zamieszczonej w pozycji 70 do załącznika nr 3, zmierza do wyrównania sytuacji zwykłych napojów oraz wody zdatnej do picia. Chodzi tu np. o wodę ze źródeł oligoceńskich czy wodę z rzek, jezior, studni itp., dystrybuowaną np. cysternami. Woda dostarczana wodociągami z punktu widzenia VAT jest usługą, która na podstawie projektowanych przepisów nadal ma korzystać z obniżonej stawki VAT — twierdzi Maria Kukawska.

Pole interpretacji

Część przedstawicieli branży wodociągowej zgadza się z opinią prawników, ale równocześnie uważa, że zmiany przepisów i opinia MPiT otwierają furtkę pozwalającą na szeroką interpretację przepisów, która może być niekorzystna zarówno dla firm, jak też indywidualnych odbiorców.

— Uwagi zgłoszone przez MPiT wzbudziły nasz niepokój. Po analizie uzasadnienia projektu uważamy jednak, że intencją ustawodawcy nie było zwiększenie stawki VAT na wodę, gdyż w załączniku pozostały zapisy związane z utrzymaniem 8-procentowej stawki na usługi uzdatniania i dostawy wody. Będziemy wnioskować jednak, by do tego katalogu dopisać także pobór wody — mówi Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Część jej przedstawicieli obawia się, że obecnie zaproponowane zmiany mogą być pierwszym krokiem do zmian w ustalaniu taryf i opracowania ich na wzór energetyki, gdzie za prąd i dystrybucję opłaty naliczane są osobno. Branża wodociągowa chce więc doprecyzowania przepisów.

— Zwrócimy się też do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, któremu podlega gospodarka wodno-ściekowa w Polsce, z prośbą o wyjaśnienie sprawy i uzgodnienie zapisów z innymi resortami, by nie budziły już żadnych wątpliwości — uważa Tadeusz Rzepecki.

Paweł Hryciów, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu, podziela natomiast obawy MPiT.

— Z moich wyliczeń wynika, że w przypadku zmiany stawki VAT z 8 do 23 proc. cena wody, za którą płaci odbiorca końcowy, wzrośnie od 0,42 zł do 0,87 zł za metr sześcienny — mówi Paweł Hryciów.

Wówczas klienci jego przedsiębiorstwa zapłaciliby za wodę rachunki o 2,8 mln zł wyższe niż obecnie. Projekt nowej matrycy stawek VAT jest na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Zamieszanie z lekami

Jesienią 2018 r. resort finansów przedstawił projekt tzw. nowej matrycy stawek VAT. Wówczas rozległy się głosy, że jest to wreszcie oczekiwana reforma, która uporządkuje bałagan w stawkach. Dobroczynny efekt miało dać przyporządkowywanie stawek do całych grup towarów i usług. Wybrzmiewały komentarze, że operacja generalnie jest korzystna dla podatników, bo wiele stawek spadnie. Afera wybuchła wówczas, gdy okazało się, że MF planuje znaczne podniesienie VAT na leki weterynaryjne (z 8 do 23 proc.), co uderzyłoby po kieszeni m.in. właścicieli kotów i psów. Silny opór społeczny spowodował, że szybko z tego pomysłu się wycofało. Zanim jednak projekt został uzgodniony, pojawiły się kolejne wątpliwości — tym razem dotyczące opodatkowania wody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu