VAT: Nadgorliwy już nie płaci

Magdalena Matusik
24-05-2005, 00:00

Rewolucji nie było. W podatkach parlament w tym roku zmienił szczegóły. Ale istotne.

Ustawa o PIT dotyczy około 23 mln podatników. Wbrew pozorom — nie tylko płatników tego podatku, ale i części z opłacających CIT.

Korzystne zmiany

Do jednej z nielicznych korzystnych zmian w PIT należy umożliwienie łącznego opodatkowania dochodów małżonków w przypadku śmierci jednego z nich w czasie roku podatkowego albo po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem wspólnego zeznania rocznego. Inne? Zwiększono też — z 350 zł do 6-proc. dochodu — limit odliczeń od podstawy obliczenia podatku z tytułu darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego i kultu religijnego. I wydłużono okres wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego (cały rok, a nie — jak do tej pory — od stycznia do kwietnia).

Z uwagi na wzrost stawki VAT na internet ustawodawca wprowadził nowe odliczenie od podstawy opodatkowania (w 2005 r. podatnicy będą mogli odjąć wydatki na użytkowanie internetu, ale do sumy nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł).

Świadczenia rzeczowe

Nowelizacja uszczegóławia przepis, zwalniający z podatku świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za nie, przysługujące z uwagi na szczególne warunki i charakter służby, jak również świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, należne wskutek przepisów BHP. Zwolniono też od podatku bony towarowe dla pracownika, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne. Parlament postąpił podobnie w przypadku wartości napojów bezalkoholowych i posiłków wydawanych pracownikom do spożycia wyłącznie w czasie pracy lub wartości otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania posiłków lub napojów bezalkoholowych (do 190 zł miesięcznie). I tu wpływ podatku PIT ma bezpośrednie znaczenie dla płatników podatku CIT.

Wynikałoby z tego wyliczenia, że Sejm i Senat postanowiły wyłącznie ulżyć podatnikom. Niestety. Jedynie takie zmiany wymusiło po prostu prawo: ustawę uchwalono 18 listopada 2004 r. Przed 30 listopada prezydent jej nie podpisał, więc zmiany niekorzystne dla podatników nie mogły obowiązywać.

Koniec nonsensu

Sejm opracował również nowelizację przepisów VAT. Od 1 czerwca tego roku obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie m.in. odliczania VAT od samochodów osobowych czy też ulg na złe długi („puste” faktury). Na uwagę zasługuje zmiana, która daje podatnikowi prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku ze sprzedażą towarów i usług, które co do zasady nie podlegają VAT lub są z niego zwolnione. Prawo to przysługuje pod warunkiem, że sprzedający wpłaci VAT do urzędu skarbowego.

— Dotychczas urząd skarbowy mógł ukarać podatników nie tylko, gdy podatku nie zapłacili, ale także gdy podatek zapłacili w nadmiarze. Na szczęście tę niedorzeczność usunięto — wskazuje Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy z CMS Cameron McKenna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / VAT: Nadgorliwy już nie płaci