VAT odbija w górę

opublikowano: 06-11-2014, 00:00

Konsumujemy aż miło. Po trzech kwartałach budżet uzyskał z podatku o 10 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Ministerstwo Finansów (MF) poinformowało wczoraj, że bieżące wykonanie dochodów z podatku od towarów i usług jest wyższe, niż zakłada ustawa budżetowa na ten rok.

— Wyższe od planów budżetowych będą też dochody w całym roku — powiedział Janusz Cichoń, wiceminister finansów.

Do kasy państwa na koniec września trafiło z VAT 93,1 mld zł. To 80 proc. planowanych w tym roku wpływów z tego podatku (115,7 mld zł). W analogicznym okresie 2013 r. budżet uzyskał z VAT 83,5 mld zł (były niższe o 5,5 proc. niż w 2012 r.).

— W ubiegłym roku wpływy budżetowe z podatku VAT były bardzo niskie. Przyczyny to niski wzrost PKB, spadek tempa spożycia prywatnego oraz nominalny spadek inwestycji sektora finansów publicznych — przypomniał wiceminister.

Skąd więc obecny skok watowskich przychodów?

— W tym roku obserwujemy wysoką dynamikę wpływów z podatku VAT. Wynika to z wielu czynników, wśród których najważniejszym jest znacznie lepsza koniunktura gospodarcza niż w ubiegłym roku. Mamy prawie dwukrotnie wyższe realne tempo wzrostu PKB. Na wysokość dochodów z VAT największy wpływ ma spożycie prywatne, które w 2014 r. wzrośnie o 2,8 proc. — tłumaczy Janusz Cichoń.

Kolejnymi istotnymi czynnikami pozytywnie wpływającymi na dochody budżetu są intensyfikacja działań kontrolnychoraz uszczelnienie systemu VAT poprzez: wprowadzenie w 2013 r. tzw. odwrotnego obciążenia VAT na obrót wyrobami stalowymi, tzw. solidarnej odpowiedzialności nabywców paliw za zobowiązania podatkowe sprzedawców, likwidację możliwości kwartalnego rozliczania VAT przez podatników sprzedających te towary. Niestety, nie przedstawił konkretnych wyliczeń wskazujących na skutki budżetowe działań uszczelniających. We wtorkowym wydaniu „PB” prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, stwierdził, że mechanizm odwróconego VAT przynosi budżetowi znacznie więcej szkód niż pożytku. Według jego szacunków, z powodu odwróconego VAT do budżetu trafia rocznie o około 10 mld zł mniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu