VAT pozytywnie zaskakuje

Dobra passa w VAT trwa, a I kw. przyniósł blisko 40-procentowy wzrost wpływów z podatku. Fiskus i eksperci nadal jednak studzą optymizm

W tym roku Ministerstwo Finansów (MF) wysoko zawiesiło sobie poprzeczkę — zamierza zebrać z VAT rekordowe 143,5 mld zł, nominalnie o 11 proc. więcej niż w 2016 r. Zdaniem ekspertów, dobra koniunktura gospodarcza nie wystarczy, żeby go zrealizować. Także przy ul. Świętokrzyskiej panuje przekonanie, że bez uszczelnienia systemu trudno będzie o sukces. I kw. przyniósł jednak dobre wieści. Z informacji „PB” wynika, że po marcu dochody z podatku od towarów i usług są wyższe o około 40 proc. rok do roku. Fiskus nie popada jednak w huraoptymizm.

— To krótki okres i nie można na tej podstawie zakładać realizacji dochodów w kolejnych miesiącach. Poza tym dane są zaburzone przez zjawiska jednorazowe — mówi nasz rozmówca z MF. Podobne podejście prezentują ekonomiści Banku Pekao, którzy radzą wstrzymać się jeszcze kilka miesięcy z pozytywną oceną trendów w VAT i nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków o poprawie ściągalności podatków.

Hipotez wiele

Do kasy państwa z Vat wpłynęło już ponad 42 mld zł. Całoroczny plan został po trzech miesiącach już wykonany w prawie30 proc. W resorcie finansów nie ma pewności, skąd tak duża poprawa, ale jest kilka hipotez, którymi urzędnicy tłumaczą dynamicznie rosnące wpływy.

Z naszych ustaleń wynika, że fiskus znów zastosował księgową sztuczkę z przyspieszonym zwrotem podatku. Podobnie było w grudniu 2016 r., kiedy dochody z VAT mocno tąpnęły, bo masowo robił firmom przelewy podatku, którego termin zwrotu przypadał na pierwsze dwa miesiące roku. W styczniu zabieg został powtórzony, chociaż na mniejszą skalę, co podbiło marcową dynamikę, choć w skali kwartału nic nie dało.

Statystykę poprawia natomiast likwidacja kwartalnych rozliczeń, które przysługują tylko tzw. małym podatnikom, o przychodzie nieprzekraczającym 1,2 mln EUR rocznie. Przy ul. Świętokrzyskiej panuje przekonanie, że swoje trzy grosze dokłada też wprowadzone od początku roku odwrócone obciążenie VAT w budowlance. — Nie wiemy natomiast, który z tych czynników jest dominujący i na ile dobre wpływy wynikają ze zdarzeń, które w kolejnych miesiącach wygasną — przyznaje osoba z MF.

Strach ściąga podatki

Resort finansów zwraca też uwagę, że znowelizowana ustawa o VAT czy pakiet paliwowy już robią swoje. W najbliższychtygodniach efekty powinien przynieść tzw. pakiet transportowy, czyli monitoring drogowego przewozu towarów. Przy ul. Świętokrzyskiej nikt nie osiada jednak na laurach — w konsultacjach jest właśnie projekt ustawy, który pozwala kontrolować bankowe rachunki firm pod kątem wykorzystywania ich w oszustwach podatkowych, a za chwilę światło dzienne ujrzy split payment, który będzie kolejnym elementem zatykającym system przed wyciekającym VAT.

— Ponadto nie ma właściwie dnia, aby służby nie zatrzymały wyłudzających wysokie kwoty przestępców podatkowych. Mamy zaostrzone kary i sankcje. To są elementy psychologiczne, które też mają jakiś wpływ na przedsiębiorców — twierdzi nasze źródło.

Budżet daje radę

Eksperci zwracają uwagę na to, że z miesiąca na miesiąc koniunktura jest coraz lepsza, a gospodarka przyspiesza. Powodów do narzekania nie ma Kowalski, który odczuwa poprawę w portfelu i coraz mniej boi się utraty pracy. Wskaźniki nastrojów konsumentów i przedsiębiorców są na wysokich poziomach, co dobrze wróży nie tylko sprzedaży detalicznej, ale także produkcji i inwestycjom. Dla fiskusa dobrą informacją jest pojawienie się inflacji, która chociaż zmniejsza radość z rosnących płac, to napełnia kasę państwa. Do budżetowych optymistów dołączyli właśnie ekonomiści BOŚ Banku.

Uważają, że dzięki solidnemu zastrzykowi gotówki z NBP, który zanotował rekordowy zysk i przeleje 8,7 mld zł do budżetu, i tradycyjnie niższej realizacji wydatków publicznych ten rok zamknie się o 15 mld zł mniejszą dziurą w publicznej kasie. Jeszcze dalej idą eksperci banku Citi Handlowy. Po dwóch miesiącach realizacji budżetu i historycznej nadwyżce, jaką udało się w tym czasie zanotować, pokusili się o prognozę, że deficyt może być mniejszy nawet o 20 mld zł niż ustawowy limit w wysokości 60 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane