Verbund chce importu prądu

Agnieszka Berger
08-03-2001, 00:00

Verbund chce importu prądu

Austriacki koncern energetyczny Verbund chce importować do Polski energię ze źródeł odnawialnych. Firma spodziewa się, że wkrótce zakończy rozmowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i już w drugiej połowie roku do polskich sieci popłynie austriacki „zielony prąd”.

Verbund, największa firma energetyczna w Austrii, otworzyła w Warszawie biuro swojej polskiej spółki handlowej — Austrian Power Trading. APT, które w połowie lutego otrzymało od Urzędu Regulacji Energetyki 10-letnią koncesję, zamierza zająć się obrotem energią elektryczną na naszym rynku.

Według Hansa Haidera, szefa zarządu Verbund, koncern nie jest zainteresowany inwestowaniem w wytwarzanie energii w Polsce.

— Bardziej interesują nas inwestycje w spółki dystrybucyjne, dzięki którym moglibyśmy się zbliżyć do klienta —wyjaśnia Hans Haider.

Jego zdaniem, działalność Verbund w Polsce będzie miała przede wszystkim charakter handlowy.

— Planujemy m.in. import energii elektrycznej produkowanej w naszych ekologicznych elektrowniach w Austrii — zapowiada szef koncernu.

Aż 71 spośród 76 źródeł wytwórczych należących do Verbund to elektrownie wodne. Ich moc wynosi około 6 tys. MW, a pozostałych pięciu elektrowni cieplnych — 1,2 tys. MW. W elektrowniach wodnych koncern produkuje 25 tys. GWh energii rocznie.

Hans Haider spodziewa się, że import na niewielką skalę powinien ruszyć w drugiej połowie 2000 r.

— Od przyszłego roku chcielibyśmy zaopatrywać dużych odbiorców przemysłowych — mówi szef koncernu.

Nawiązanie współpracy z Verbund, które jest największym austriackim przedsiębiorstwem sieciowym, mogłoby ułatwić Polsce eksport energii do krajów leżących na południu Europy. Właśnie tym kierunkiem sprzedaży interesują się Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Verbund chce importu prądu