VIG przejmuje Gothaer TU

opublikowano: 07-06-2018, 22:00

Austriacki ubezpieczyciel kupuje polskiego od niemieckiego. Czeka jeszcze na zgodę UOKiK.

O potencjalnej transakcji mówiło się w kuluarach od miesięcy. Informacja się potwierdziła — wczoraj niemiecka grupa ubezpieczeniowa Gothaer podpisała umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w polskiej spółce Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU). Udziały przeszły w ręce austriackiego ubezpieczyciela — Vienna Insurance Group (VIG). Transakcję, w której doradzał UniCredit, musi jeszcze zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Gothaer TU sprzedaje ubezpieczenia majątkowe w sieciach agencyjnych. Spółka ma sześć oddziałów własnych i współpracuje z agentami zewnętrznymi. Towarzystwo zarządza w Polsce 2 mln umów ubezpieczeniowych.

— W ciągu ośmiu lat od przejęcia przez grupę Gothaer polska spółka bardzo się rozwinęła. Przypis wzrósł o 30 proc. i dokonano skutecznej dywersyfikacji portfela. Zawdzięczamy to przede wszystkim zarządowi i pracownikom Gothaer TU, którym dziękuję za zaangażowanie. Wszystkie zmiany miały poparcie grupy. W ramach strategii kładziemy teraz nacisk na podstawowy rynek, czyli Niemcy — mówi Karsten Eichmann, prezes grupy Gothaer.

Gothaer jest mniejszym graczem na tle polskiego sektora ubezpieczeń majątkowych, ale z blisko trzydziestoletnią historią. Po drodze wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ubezpieczyciel zadebiutował w 1990 r. pod marką Towarzystwo Ubezpieczeń Komunikacyjnych (TUK). Osiem lat później został przejęty przez Daewoo-FSO Motor i zmienił szyld na Daewoo, a następnie na Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń. W 2010 r. firma pozyskała większościowego inwestora z Niemiec — koncern ubezpieczeniowy Gothaer. Rok później przedstawiła strategię rozwoju, jednocześnie ujednolicając nazwę i barwy z nowym właścicielem, który ostatecznie nabył pozostały pakiet akcji.

— Od momentu przejęcia przez niemieckiego ubezpieczyciela polska spółka przechodziła trwającą kilka lat restrukturyzację. Zmiany wyszły jej na plus. Polska była jednym z dwóch krajów, gdzie Gothaer prowadził biznes, jednak zagraniczne operacje go przerosły — dlatego zdecydował się na sprzedaż udziałów — mówi Marcin Broda, analityk Ogmy, wydawcy „Dziennika Ubezpieczeniowego”.

VIG jest liderem na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Obrał strategię budowania grupy z wielu marek. W Polsce miał dotychczas dwie duże spółki: Compensę i Interrisk. Każda z nich ma inny charakter, dzięki czemu VIG dociera do różnych klientów i agentów.

— Na polskim rynku ubezpieczeń majątkowych liderem jest PZU. Dalej plasują się Ergo Hestia i Warta. W grupie pościgowej są: AXA, Generali i VIG. Do tego grona aspiruje również Allianz. Spodziewam się zaciętej konkurencji między tymi ubezpieczycielami — prognozuje analityk Ogmy.

Wartość transakcji nie jest znana. Zdaniem analityka, trudno ją oszacować ze względu na zmieniające się realia prawne, w których działają polscy ubezpieczyciele. Ostateczna cena, jaką zapłaci VIG za Gothaera, będzie zależna od wyników na portfelu przejmowanej spółki.

 

530 Tylu pracowników zatrudnia Gothaer TU.

4,4 mld EUR Tyle składek zbiera Gothaer na niemieckim rynku, gdzie jest graczem średniej wielkości...

4,3 mln …a tylu klientów obsługuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / VIG przejmuje Gothaer TU