Villeroy: ilościowe luzowanie nie jest potrzebne

opublikowano: 24-09-2019, 10:33

Francois Villeroy de Galhau, szef banku centralnego Francji i członek Rady Prezesów EBC przyznał, że był przeciwny decyzji o wznowieniu ilościowego luzowania polityki monetarnej.

12 września Europejski Bank Centralny obniżył główną stopę z minus 0,4 do minus 0,5 proc. Zapowiedział zakupy aktywów za 20 mld EUR miesięcznie od 1 listopada. W pierwszym wystąpieniu po tej decyzji Villeroy powiedział, że jego zdaniem ilościowe luzowanie nie ma uzasadnienia kiedy koszty długoterminowego pożyczania pieniędzy są już niskie. Podkreślił, że obniżka stóp i zmiana „forward guidance” są wystarczająco „silną kombinacją”. Szef banku centralnego Francji przyznał, że niepewność dotycząca globalnej gospodarki jest duża i zasygnalizował gotowość zmiany zdania w przypadku pogorszenia sytuacji.

Francois Villeroy de Galhau
Zobacz więcej

Francois Villeroy de Galhau fot. Bloomberg

Wypowiedź Villeroy pojawiła się dzień po tym jak szef EBC Mario Draghi ostrzegł w Parlamencie Europejskim, że informowanie o niezgodzie wśród kreatorów polityki monetarnej może osłabić jej działanie. Może również utrudnić Christine Lagarde, która w listopadzie obejmie stery EBC, uzyskać wsparcie u kolegów jeśli niezbędne okaże się stosowanie bardziej radykalnych rozwiązań.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC