Visa chwali kartę, której nie ma

Paweł Zielewski, Michał Kobosko
opublikowano: 1998-10-23 00:00

Visa chwali kartę, której nie ma

Na ulicznych billboardach i tramwajach pojawiły się reklamy kart płatniczych Visa. Obok logo karty znajduje się na nich złoty kwadracik — mikroprocesor karty chipowej. Nie za bardzo wiadomo po co się tam znalazł, ponieważ jeszcze długo przyjdzie nam czekać, by polskie banki wprowadziły do oferty tego rodzaju karty.

— Uznaliśmy, że najwyższy czas zacząć zaznajamiać Polaków z kartami chipowymi, czyli zaopatrzonymi w mikroprocesory. W Europie, np. w Wielkiej Brytanii, takie karty wychodzą z okresu pilotażowego i za kilka miesięcy zaczną być masowo wydawane klientom — twierdzi Małgorzata OŐShaughnessy, szefowa warszawskiego biura Visy, dyrektor generalny Visa International w Polsce.

W połowie października Visa rozpoczęła, jak twierdzą przedstawiciele firmy, największą w Polsce kampanię reklamującą karty płatnicze. Kampania jest nastawiona na promowanie już nie tyle samego wizerunku i logo Visy, ile karty mikroprocesorowej.

W kampanii uczestniczy dziewięć spośród 22 polskich banków — członków stowarzyszenia Visa: BGŻ, Pekao SA, PKO BP, BPH, Bank Śląski, Bank Zachodni, BIG Bank Gdański, Citibank i Kredyt Bank PBI.

O tym, kiedy karty z chipem trafią do kieszeni klientów, banki milczą. Zgodnie z postanowieniami, w początkowym — testowym — okresie wprowadzania kart chipowych Visa, PKO BP miał wydać ich ok. 20 tys. Karty miały pojawić się pod koniec tego roku.

— Polskie banki mają sporo pracy przy wprowadzaniu nowoczesnych usług detalicznych i dlatego przygotowania do testów kart chipowych uległy opóźnieniu — mówi przedstawicielka Visy, która nie potrafi podać terminu, w jakim może dojść do takich testów.

Aby karta chipowa mogła spełniać nawet tylko podstawową fukcję (wypłata gotówki z bankomatu), maszyna musi działać w systemie on-line. Tymczasem na 421 bankomatów należących do PKO BP jedynie pięć spełnia ten wymóg. Bank, który miał być liderem projektu nie wie, kiedy jego elektroniczni kasjerzy zostaną podłączeni do sieci.

NA OBRAZKU: Klienci polskich banków mogą sobie na razie chipa tylko obejrzeć.