Visa obniży interchange od nowego roku

Największa organizacja kartowa zetnie prowizje od stycznia 2014 r. Mastercard bije brawo.

Dwa tygodnie temu Związek Banków Polskich zaproponował Visie i Mastercardowi dobrowolne zejście z opłatami kartowymi, żeby dać wyraźny sygnał politykom, którzy chcą ustawowo ograniczyć poziom prowizji, że rynek sam jest się w stanie uregulować. Mastercard od razu odpowiedział „tak”. Visa dopiero wczoraj dała odpowiedź. Jest za, a nawet przeciw. Będzie obniżała interchange, ale na własną rękę i nie na zasadach zaproponowanych przez ZBP, ale na podstawie ustaleń zespołu roboczego, który nad interchange deliberował w ubiegłym roku. I właśnie o to chodziło.

Ścieżka ta sama, ale…

Visa zapowiada redukcję prowizji od transakcji kartowych aż do 2017 r. Od stycznia 2014 r. cięcie będzie bezwarunkowe. Interchange spadnie do 1 proc. z 1,25 proc. dla kart debetowych, a dla kart kredytowych do 1,1 proc. z 1,3 proc. W kolejnych latach cięcia uzależnione będą od tego, czy zacznie rosnąć rynek terminali płatniczych oraz wolumen transakcji bezgotówkowych.

Droga do niższego interchange, zaproponowana przez ZBP, jest bardzo zbliżona do ścieżki wytyczonej przez Visę. Nic dziwnego, że Mastercard z zadowoleniem przyjął deklarację konkurentki.

Jeśli tak się stanie, za cztery lata prowizje od kart debetowych wyniosą 0,7 proc., a dla kart kredytowych maksymalnie 0,84 proc. Droga do niższego interchange, zaproponowana przez ZBP, jest bardzo zbliżona do ścieżki wytyczonej przez Visę. Nic dziwnego, że Mastercard z zadowoleniem przyjął deklarację konkurentki i zapowiedział, że w najbliższychdniach przedstawi własny harmonogram zbijania cen. W komunikacie napisał, że ponieważ obydwaj konkurenci skłaniają się do samoregulacji, wobec tego „nie ma potrzeby sięgać po prawne rozwiązania, prowadzące do wyższych kosztów, ograniczające wybór dla konsumentów i skutkujące spadkiem innowacji na rynku płatniczym w Polsce”.

Mastercard jak ognia boi się ustawowych regulacji, ponieważ zakładają one wprowadzenie sztywnych stawek interchange dla obydwu organizacji kartowych, natomiast elastyczna polityka cenowa stanowi jedno z najważniejszych narzędzi walki konkurencyjnej z Visą.

Piłka po stronie polityków

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która skutecznie lobbuje na rzecz obniżenia interchange, także z zadowoleniem przyjęła zapowiedź Visy. W oświadczeniu stwierdziła jednak, że doświadczenia z wcześniejszymi propozycjami Mastercarda „skłaniają nas do pozostania przy poparciu dla działania regulacyjnego”. Deklaracja Visy w sprawie interchange padła w wigilię posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, na którym będą czytane trzy projekty zmian w ustawie o usługach płatniczych, wprowadzające ograniczenia w stawkach interchange. Większość z nich przewiduje głębokie, bezwarunkowe cięcia prowizji kartowych. Visa i Mastercard na początku tego roku obniżyły interchange o 50 pkt proc., do przeciętnie 1,1 proc. dla kart debetowych i 1,3 proc. dla kart kredytowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Visa obniży interchange od nowego roku