Vista wyrwie z marazmu całą branżę komputerową

Marcin Kuśmierz
31-01-2007, 00:00

Premiera nowego systemu operacyjnego Microsoftu to dobra wiadomość dla całej branży IT. Na rynek trafi znacznie więcej komputerów i sprzętu.

Premiera nowego systemu operacyjnego Microsoftu to dobra wiadomość dla całej branży IT. Na rynek trafi znacznie więcej komputerów i sprzętu.

Amerykański producent oprogramowania chce sprzedać w Polsce do końca roku ponad 300 tys. licencji najnowszego systemu operacyjnego Windows Vista. Co najmniej trzy razy tyle trafi na polski rynek z nowymi komputerami. Firmy informatyczne i producenci komputerów zacierają ręce, bo nowy produkt amerykańskiego giganta ma pobudzić branżę.

— Zainteresowanie systemem jest ogromne. Spodziewamy się znacznego wzrostu sprzedaży komputerów, peryferiów i samego oprogramowania. Klienci długo czekali na nowy Windows — mówi Marzena Drzewiecka-Kuster z firmy Komputronika, dystrybutora i producenta sprzętu komputerowego.

Oficjalna premiera polskiej wersji systemu odbędzie się 7 marca, ale Vista do sprzedaży trafiła już wczoraj. Ceny licencji nowego systemu są o blisko 10 procent wyższe od Windows XP. Najprostsza wersja systemu, przeznaczona dla użytkowników domowych, kosztuje około 350 zł brutto, najbardziej zaawansowana jest ponaddwukrotnie droższa.

— Koszt zakupu systemu operacyjnego dla klienta końcowego w praktyce pozostaje na niezmienionym poziomie. Funkcjonalność nowego systemu jest za to nieporównywalnie większa — mówi Marek Roter, dyrektor generalny Microsoft w Polsce.

Do sprzedaży komputerów z systemem Vista gotowi są wszyscy najwięksi producenci komputerów osobistych. Już w lutym dostępne będzie pełne porfolio produktów pracujących pod kontrolą nowego systemu operacyjnego.

Od listopada z anglojęzycznej wersji Visty dla biznesu korzysta już w Polsce kilkuset największych klientów korporacyjnych. Teraz Microsoft uderzy przede wszystkim w rynek klientów indywidualnych i małych firm. Te ostatnie mogą stać się głównym motorem sprzedaży Visty.

— Część firm czekała z zakupami sprzętu, by nabyć go już z nowym systemem. Ożywienie na pewno będzie, niewiadomą jest dziś tylko jego skala. Na pewno będzie jednak mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych czy krajach starej UE — mówi Jarosław Smulski, analityk firmy badawczej IDC Poland.

Microsoft przedstawia nowy produkt jako rewolucję w informatyce. Vista ma być bezpieczniejsza, bardziej multimedialna i ułatwiać pracę grupową. System oferuje też kilka zupełnie nowych funkcjonalności, m.in. błyskawiczny dostęp do wszystkich zgromadzonych na komputerze dokumentów czy łatwe katalogowanie multimediów. Do końca roku Vista ma być dostępna w 100 wersjach językowych.

Zobacz też:

Windows Vista już w sklepach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Vista wyrwie z marazmu całą branżę komputerową