Vistal Olvid wyda w Gdyni 90 mln zł

MAG
opublikowano: 20-02-2012, 00:00

Kolejna firma, która chce produkować elementy do turbin wiatrowych, zamierza wejść do pomorskiej strefy.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) wejdzie na 8,6 ha na terenie byłej Stoczni Gdynia. Duże plany ma tu Vistal Olvit, spółka z grupy Vistal Gdynia. Firma zamierza zainwestować 90,63 mln zł w fabrykę wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. W zakładzie chce produkować konstrukcje offshore — wieże fundamentowe siłowni wiatrowych, konstrukcje rurowe platform wiertniczych, pływające dok-wieże. Mają tu pracować co najmniej 53 osoby.

— To część projektu parku przemysłowego produkcji offshorowej na terenie byłej Stoczni Gdynia. Nie tylko uzbrajamy teren, ale wspieramy też firmy, udzielając im zezwolenia na działalność w strefie — mówi Iwona Grajewska z PSSE.

Podobne plany ma kilka firm, które przystąpiły do projektu o roboczej nazwie „Gdynia zatoką offshore”, w tym Stocznia Gdańsk, zakłady Hipolit Cegielski Poznań, Energomontaż Północ Gdyni (należy do Energomontażu Północ i pośrednio do Polimeksu-Mostostalu), Crist, Euro-Cynk, Gefako, Stocznia Marynarki Wojennej, Vistal i Germanischer Lloyd. Energomontaż Północ Gdynia już w ubiegłym roku odebrał zezwolenie na działalność w pomorskiej strefie.

Firma zapowiedziała, że wybuduje za 37,26 mln zł hale, w których będziewytwarzać wielkogabarytowe urządzenia, m.in. do budowy platform wiertniczych i dla energetyki jądrowej. W suchym doku mają powstawać elementy kolumn rektyfikacyjnych dla przemysłu petrochemicznego.

Vistal Olvit zamierza wyburzyć lub zaadaptować istniejące obiekty. Docelowo chce mieć dwie hale produkcyjne z zapleczem socjalno-technicznym i magazyn. Inwestycja ma się zakończyć 31 grudnia 2014 r. Vistal Olvit to spółka należąca do Vistal Gdynia, firmy, która przez 20 lat działalności wybudowała w Polsce ponad 100 mostów. PSSE inwestuje w infrastrukturę Stoczni Gdynia, na której terenie chce zbudować Bałtycki Park Przemysłowy za 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane